Szatmárnémeti

Tizennégy megyéből száztizenkilenc versmondó

2016.04.17 - 16:26

Pénteken és szombaton Szatmárnémetiben rendezték meg a XVI. Vidám Versek Versmondó Versenyét. Két kategóriában (I–IV. és V–VIII. osztályosok) száztizenkilenc tanuló vett részt a versenyen, a versmondók minden eddiginél jobban teljesítettek.

A pénteki megnyitón Ádámkó István, a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum igazgatója ismertette, hogy tizennégy megyéből száztizenkilenc versenyző érkezett. Tizenhat éve Czier Andrea magyartanárnő kezdeményezésére és ötlete alapján házi versenyként indult a rendezvény, amely 2009-től a tanügyi szaktárca által támogatott országos versenyek soraiba lépett. „Isten irgalmas, és megvan a maga humora. Hál' istennek! — hangzott el Ft. és Nm. Schönberger Jenő megyéspüspök köszöntőjében. — A Jóisten nem ellensége a jókedvnek, vidámságnak — ezek a mennyország földre csempészett darabjai. Azt mondják, tisztaság fél egészség. Úgy vélem, akkor bizonyosan a másik fele a nevetés, mert az is gyógyít. A Jóisten nem ellensége a jókedvnek és a vidámságnak. A nevetés gyógyít — szokták mondani —, azok, akik ide eljöttek, jókedvben és örömben fogják eltölteni az időt, ugyanakkor ez a két nap tanulságos is lesz számukra.”

Mátyás Emőke, a magyar nyelvű elemi és óvodai oktatásért felelős minisztériumi tanfelügyelő a vers fontosságáról és a vers üzeneteinek értékéről beszélt. Kiemelte, hogy nagyon szerencsések azok, akik itt lehetnek, hiszen száztizenkilenc szavalót hallgathatnak meg, ugyanennyi szavaló hallgathatja meg egymást. A költészet, a versek mindannyiunk életének részei kicsitől nagyig. Bizonyítják ezt azoknak a rendezvényeknek a sikerei, amelyeket A Magyar Költészet Napján szerveztek.

Gál Gyöngyi főtanfelügyelő-helyettes beszédében kiemelte: „Nemrég egy könyvbemutatón valaki azt a kérdést tette fel, olvas-e a modern ember, a fiatal generáció, ti, kedves gyerekek, verset? Mi lesz a költészet sorsa?

Szerintetek veszélyben van a poézis? Ebben a teremben kicsitől nagyig jelenlétünkkel valamennyien épp azt bizonyítjuk, hogy jó verset olvasni, jó verset mondani, jó verset hallgatni! Egy francia költő, újságíró, Claude Roy megállapítását idézném: „Az irodalom teljesen haszontalan; egyetlen haszna, hogy élni segít”. Ha van a szépségnek, a versnek haszna, akkor az éppen a felismerés: élni öröm, a teljesség az ember által mégiscsak birtokba vehető.

Mert az értékek, a szépség, a szabadság, a jókedv birodalma — minden eredendően emberi szomorúság ellenére — örömmel várja, és örömmel ajándékozza meg a betekintőt, a kíváncsiskodót. A magyar költészetet sokan pesszimista hangvételűnek tartják. A Vidám Versek Versmondó Versenyén éppen ezt cáfoljátok meg, kedves versenyzők. Hintsétek el közöttünk a jókedvet, vidámságot!”

Erdei D. István parlamenti képviselő jelképesen beállt a legkisebbek soraiba és két gyermekverset olvasott fel.

Szombaton két helyszínen zajlott a verseny: az alsó osztályosok az iskola dísztermében, a nagyobbak a püspökség dísztermében mondták el a kiválasztott verseket. Kora délután a gyerekek és kísérőik meglátogatták Nagykárolyt, majd a Borókagyökér Egyesület székházában kézműves foglalkozásokon vettek részt. Az eredményhirdetésen és díjátadó gálán Nagy Szabolcs szatmárnémeti tanácsos, az RMDSZ Szatmár megyei szervezetének ügyvezető elnöke köszöntőjében elmondta: jó látni, ha valami, ami jó, hasznos fejlődik. Azt, hogy minden évben jobban, többet akarnak tenni a szervezők az iskoláért és Szatmárért. Iskolán belüli versenyből már országos vetélkedő lett. „A kezdetkor újságíróként is rendkívül élveztem minden pillanatát. Mint minden versenyen, érezhető volt a levegőben az izgalom, a vizsgadrukk, de talán a verseny jellegéből, nevéből adódóan is mindig feloldotta ezt a nevetés, a mosoly, a vidám, családias hangulat. Ma is volt alkalmam ezt átérezni, hiszen ötéves lányommal eljöttünk meghallgatni néhány remek versmondót. Azért hoztam el őt is, hogy megtapasztalhassa, milyen egy családias, mégis profi szintű versmondó verseny” — fejtette ki.

A Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum házigazdaként sikeresen szerepelt. Az iskola tanulói mindkét nap műsorszámokkal tették színesebbé a délutánt. A zsűri döntése alapján a szervezők számtalan díjat és különdíjat ítéltek oda a szavalóknak.

Díjak

0-II. osztályosok

1.díj: Benedek Márk, I. o. (Brassói Általános Iskola), 2. díj: Dancs Máté, előkészítő o. (szentgyörgyi Székely Mikó Elméleti Líceum), 3. díj: Fehér Zsófia, I. o. (Szatmárhegyi Általános Iskola).

III-IV. osztályosok

1.díj: Csapó-Ilyés Panna, IV. o. (Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, 2. díj: Farcaş Éva Júlia, IV. o. (szilágycsehi Gyulaffy László Általános Iskola), 3. díj: Szenkovits Ervin, III. o. (kolozsvári János Zsigmond Unitárius Líceum).

V-VI. osztályosok

1.díj: Guba Áron Máté, V. o. (nagyváradi Ady Endre Líceum), 2. díj: Szatmári Karola, VI. o. (temesvári Bartók Béla Elméleti Líceum), 3. díj: Kiss Virág, VI. o. (Sarmasági Elméleti Líceum).

VII-VIII. osztályosok

1.díj: Molnár Gergely, VII. o. (kovásznai Körösi Csoma Sándor Líceum), 2. díj: Hitter Ágota Gertrúd, VII. o. (Felsőbányai Szaklíceum), 3. díj: Vasvári Ákos, VII. o. (szilágycsehi Gyulaffy László Általános Iskola).

Elek György