A kormányfő szerint Románia belépése a NATO-ba és az Európai Unióba, az ország modernizációja, a külföldi befektetések vonzása a különböző hadszíntereken jelenlévő román katonák „nagylelkű áldozatvállalásaira” épült, mert Románia „nem tudott egyebet nyújtani” a rendszerváltás utáni átmenet éveiben.
„Senki nem akar háborút, legkevésbé a katonák, akik tudják, mit jelent a pusztítás, az életek elvesztése, a szenvedés és a fájdalom a hátramaradottak számára. Ma tisztelettel adózom azok előtt, akik életüket adták azért, hogy a történelem legerősebb politikai-katonai szövetsége, a NATO védelme alatt biztonságosabb világban élhessünk” – idézte szavait a kormány közleménye.
Afganisztán és Irak
Nicolae Ciucă emlékeztetett arra, hogy az elmúlt harminc évben katonaként jelen volt a világ több hadszínterén, köztük Afganisztánban és Irakban is, és olyan emberekkel – köztük amerikai katonákkal – harcolt együtt, akiknek egy része ma már nincs az élők soraiban. „És ma, 19 évvel Románia NATO-csatlakozása után, amikor a háború a szomszédságunkban van, amikor a szövetségeseink csatlakoztak hozzánk az elrettentés és a közös védelem megerősítéséért, gyertyát gyújtottam, és elgondolkodtam az elmúlt évekről” – fogalmazott beszédében a miniszterelnök.
Hozzátette, hogy a NATO létrehozásának 74. évfordulóján és 19 évvel Románia csatlakozása után tisztelettel kell adózni azok előtt, akik a legnagyobb áldozatot hozták, valamint azok előtt, akik készek továbbra is megvédeni a közös értékeinket. „Úgy gondolom, hogy ez a pillanat alkalmat ad hálával és tisztelettel gondolni a katonai egyenruhát viselő személyekre, bármilyen hadseregből is származzanak, amiért ilyen áldozatot hoztak Romániáért, mindannyiunkért” – zárta beszédét a kormányfő.
Hírszerkesztő