Belföld

Tizenkétezer influenza ellen beoltott szatmári

2019.12.04 - 15:03

December elejéig közel tizenkétezer Szatmár megyei lakost oltottak be influenza ellen az ingyenes kampány keretében, tájékoztatta szerkesztőségünket a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság, de ugyanakkor még közel kétezer dózis áll rendelkezésre.

Országszerte közel egymillió személyt oltottak be eddig influenza ellen — közölte az Országos Közegészségügyi Intézet fertőző betegségeket megfigyelő központja. November 24-ig a magas rizikófaktorú lakosság — krónikus betegek, gyerekek, idősek, várandós nők — tagjai közül 989 456-an kapták meg az influenza elleni oltást. Szatmár megyébe 14 190 dózis érkezett, ebből decemberig közel 12 ezret használtak fel: első körben az egészségügyi és belügyi alkalmazottakat immunizálták, majd a háziorvosok segítségével elkezdődött a lakosság oltáskampánya is.

Jelenleg nincs járvány az országban, influenzás esetek is csak elszórtan fordultak elő, így mostanában érdemes kérni az oltást, amelynek beadása után legkevesebb két hét alatt alakul ki a védettség. Az influenza nagyon kellemetlen, lázzal, izomfájdalommal, gyengeséggel járó megbetegedés, és az esetek kisebb részében a szövődmények miatt a beteg kórházi ápolásra, intenzív terápiára szorul, de szélsőséges esetben bele is halhat a fertőzésbe.

Megbetegedés esetén egészséges immunitású betegnél elsősorban tüneti kezelésre van szükség. Fontos a helyes lázcsillapítás, szükség esetén fájdalomcsillapítás és az ágynyugalom. Mindezek mellett ajánlott a bő folyadékfogyasztás, a megfelelő táplálkozás és a vitaminellátottság, lehetőleg nagy adag C-vitaminnal. Mai rohanó világunkban sajnos sokan nem pihenik ki az influenzát, ugyanakkor a betegség kezelésében kiemelten fontos a fentiek mellett az ágynyugalom. Léteznek speciálisan az influenzavírus elleni gyógyszerek, amelyeket megelőzés vagy kezelés céljára a szövődmények tekintetében erősen veszélyeztetett egyéneknek javasolnak. Az antibiotikumok felhasználásával kapcsolatban az egyik leggyakoribb probléma, hogy a korábbról megmaradt gyógyszerrel egy később jelentkező megbetegedést, például az influenzát próbálja meg valaki házilag kezelni. Ennek azonban csak a baktérium okozta szövődmények esetében van értelme, hiszen az influenza kórokozója vírus, az antibiotikumra nem reagál, sőt, az indokolatlan antibiotikum-használat káros.

 

Hogyan előzzük meg az influenzát?

 

Az Egészségügyi Minisztérium szerint a legbiztosabb mód az évenkénti védőoltás, különösen igaz ez a kisgyermekek, idősek, krónikus betegek, illetve zsúfolt közösségekbe járók esetében. A védőoltásnak 2–3 hétre van szüksége a megfelelő védettség kialakításához, így annak beadatását a járvány várható kezdetéhez érdemes igazítani. A védőoltásból aktív, gyengített vírust, valamint inaktív vírusrészt tartalmazó típusok ismertek. Az influenza elleni oltás enyhébb reakcióktól eltekintve biztonságos, 5–10%-ban fordul elő oltást követő láz, izomfájdalom, enyhe, influenzaszerű betegség.

A nagyobb járvány csak úgy előzhető meg, ha a lakosság minél nagyobb hányada kapott influenza elleni védőoltást. A vírus ugyanis már akkor fertőz, amikor még nem jelentkeztek az influenza tünetei. A cseppfertőzés nem feltétlenül köhögéssel, hanem nagymértékben tárgyak és kezeink közvetítésével terjed, ezért is nagyon fontos a rendszeres, lehetőleg fertőtlenítő hatású kézmosás.

 

 

Bumbuluţ Krisztina