Szatmárnémeti

Tizenegy megyében, köztük Szatmárban nem végeztek tavaly abortuszt

Az állami egészségügyi intézményekben egy abortusz díja 100 és 1000 lej között mozog, míg a magánszektorban már 1200 és 4500 lej között van Fotó: pecsma.hu
2022.07.05 - 17:00
Tizenegy romániai megyében a tavalyi évben egyetlen terhességmegszakítást sem végeztek kérésre a közkórházakban — közölte az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) a Libertatea kérésére.

Az Országos Közegészségügyi Intézet által közzétett adatok szerint a román állami rendszerben évről évre csökken az abortuszhoz való hozzáférés. Az INSP adatai rámutatnak, hogy 2021-ben többen fordultak az egészségügyi magánintézményekhez terhességmegszakítás miatt, mint az állami kórházakhoz.

A kérésre történt abortuszok 62%-át a magánszektorban végezték

A hivatalos statisztikák szerint 2017 óta ez az első alkalom, hogy a magánszektor túlszárnyalja az állami rendszert. Romániában tavaly összesen 13 868 abortuszt végeztek kérésre. Ezek 38%-a állami, 62%-a pedig a magánrendszerben történt. A 2021-ben regisztrált terhességmegszakítások közül 5273-at állami kórházakban, míg 8595 igény szerinti abortuszt magánrendelőkben végeztek. A magánklinikákon végzett, igény szerinti abortuszok aránya országos szinten az elmúlt években csaknem megkétszereződött, a 2017-ben összesített 33,1%-ról, 2021-re 62%-ra emelkedett az INSP adatai szerint. Vannak orvosok, akik megtagadják az abortuszt az állami rendszerben, majd saját rendelőikben vagy magánintézményekben végzik el azt — mutatott rá a Jurnalul Decretului című szerkesztői projekt. Egyébként a magánrendelőkben elvégzett terhességmegszakítások száma akár sokkal nagyobb is lehet, hisz az orvosok nem minden ilyen beavatkozást jelentenek a DSP-nél. 

Ahol egyetlen terhességmegszakítást sem végeztek tavaly

Az INSP adatai szerint 2021-ben Románia 11 megyéjében — Arad, Bákó, Călăraşi, Iaşi, Mehedinţi, Neamţ, Olt, Szatmár, Szilágy, Vaslui és Vâlcea — nem végeztek kérésre abortuszt a kórházakban és az állami közegészségügyi intézetekben. A helyzet egyébként az idei első negyedévben egy megye kivételével változatlan maradt. Mehedinţi-ben kérésre 1 abortuszt végeztek az év első három hónapjában. Négy másik megyében az állami rendszerben a nullához közelítettek tavaly az adatok. Vranceában és Giurgiuban 1 abortuszt végeztek kérésre, Beszterce-Naszódban kettőt, míg Hunyadban három kérésre elvégzett terhességmegszakítást jegyeztek. Az adatok azt mutatják, hogy bár Romániában legális az abortusz kérése és elvégzése, ha a magzat életkora 14 hétnél kisebb vagy ezzel egyenlő, a szolgáltatáshoz való hozzáférés az állami rendszerben egyre nehezebbé válik.

A legszegényebb nők szenvednek a legtöbbet

Ez a jelenség elsősorban az alacsony jövedelmű nőket érinti — magyarázza Andrada Cilibiu, a Filia Center, a nők jogaiért küzdő civil szervezet munkatársa. „Ez nagy akadályt jelent számukra anyagilag. Egy magánabortusz sokkal többe kerül, mint egy állami abortusz” — teszi hozzá. A Filia által készített dokumentációból az is kiderül, hogy az állami egészségügyi intézményekben egy műtéttel járó abortusz díja 100 és 1000 lej között mozog, míg a magánszektorban ez az összeg már 1200 és 4500 lej között van. Az INSP adataiból az is kiderül, hogy vannak olyan megyék is, ahol kérésre egyáltalán nem végeznek abortuszt sem a magán-, sem az állami szektorban. Oltban és Vâlceában például kérésre nem végeztek abortuszt sem állami, sem magánintézményekben tavaly. Hunyad megyében 2021-ben kérésre 3 abortuszt végeztek állami kórházakban, míg a magánrendelőkben egyetlenegyet sem. „A legtöbb esetben ezek a nők más megyékben végeztetnek abortuszt. Például az ország minden részéről érkeztek nők a bukaresti Polizu kórházba, különösen Munténiából” — teszi hozzá Andrada Cilibiu.

Egészségügyi nevelés, szülői beleegyezéssel

Szülői beleegyezéssel tanítható nyolcadik osztálytól az egészségügyi nevelés elnevezésű tantárgy, amely arra hivatott, hogy megakadályozza a kiskorúak körében a nemi betegségek terjedését, és megelőzze a serdülőkori terhességet. Az erről szóló jogszabályt az elmúlt hónap végén hirdette ki Klaus Iohannis államfő. Talán ez a „tantárgy” megoldást jelenthet a serdülőkori terhesség problémájára, hiszen Románia sereghajtó az Európai Unióban e téren. A tantárgy egyébként azért nagyon fontos, mivel a serdülők sok mindennel nincsenek tisztában, és így tudomást szerezhetnek majd a nemi betegségekről, azok veszélyeiről is. Továbbá remények szerint az oktatás elkezdését követően csökkenthetik a tinédzserkori terhességek számát is.

Szilágyi Kinga