Az idei év első felében is hamis riasztások özöne érkezett a 112-es segélyhívó számra: Szatmár megyéből több mint 67 ezren „szórakoztak” ezzel.
A felelőtlenül tárcsázgató, olykor röhécselő telefonálgatókat az sem riasztja vissza, hogy mindez büntetendő. Arról pedig már nem is beszélve, hogy amíg egyesek így szórakoznak, feltartják a vonalat olyanok előtt, akiknek az élete valóban veszélyben foroghat — ezt az idei év első hat hónapja során ismét több mint 67 ezer alkalommal hagyták figyelmen kívül Szatmár megyéből tárcsázók.
Januártól június végéig a 101 825 beérkező telefonhívás közül 67 283 esetben hamis riasztásról volt szó — ez az összes tárcsázás 69,35 százaléka. A valós segélykérések közül a legtöbb esetben a mentőszolgálat segítségére volt szükség,
A legtöbben az elmúlt hónapban kértek a 112-es egységes segélyhívón keresztül segítséget, összesen 18 901 alkalommal tárcsázták megyénkből a számot. Az esetek 70,96 százalékában, 13 413 ízben viszont hamis hívásról volt szó.
Az 5488 valós segélykérés közül 4038 alkalommal (az esetek 62,72 százaléka) a mentősök beavatkozására volt szükség, 1525 ízben (23,69 százalék) a rendőrség szállt ki, 735 alkalommal (11,42 százalék) a sürgősségi helyzetek felügyelőség tűzoltóira vagy a SMURD rohammentősökre volt szükség, míg 140 esetben (2,17 százalék) a csendőrséget kellett bevetni.
Amint arról már több alkalommal is írtunk a diszpécserszolgálat felhívása nyomán, a hamis hívások esetében gyakori, hogy a hívó szidalmazza az ügyeletes telefonszolgálatost, nevetgélnek, zenét tesznek be, vagy egyszerűen csak hallgatnak. A téves riasztásokért pénzbírság jár, alaptalan bombariadóért pedig akár többéves börtönre is ítélhetik az elkövetőt — úgy tűnik azonban, ez mégsem riasztja el a „szórakozókat”.
Amint azt a szolgálat munkatársai többször is elmondták már a sajtónak, van néhány megrögzött telefonálgató, akiknek már ismerik a számát, viszont minden esetben kötelességük fogadni a hívást.
A Különleges Távközlési Szolgálat munkatársai ezért ismételten felszólítják a zaklatókat, ne foglalják fölöslegesen a sürgősségi telefonvonalakat, hiszen egy hamis hívás akár egy ember életébe is kerülhet.
Bumbuluț Krisztina