Szatmárnémeti

Tíz napon át tartó ökokaraván indult útjára a megyében

2019.04.09 - 14:32

Tíz napig járja a megyét a hétfőn útjára indított ökokaraván. A kezdeményezés célja a fiatalok tudatosságra való nevelése az újrahasznosítást illetően. A környezetvédelmi ügynökség és az Ecotic projektjében 19 Szatmár megyei iskola vesz részt.

Szatmár megyében eddig nem látott kezdeményezés indult útjára hétfőn. A Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség (APM) és a Romániai Ecotic Egyesület közreműködésével meghirdetett projektbe tizenkilenc tanintézmény kapcsolódott be.

Az Újrahasznosítás és faültetés karavánja címmel meghirdetett akció szerves része a Matematika és környezet címmel zajló háromfordulós, transzdiszciplináris, iskolák közti környezetvédelmi versenynek, amelyet a fent említett szervezetekkel közösen a Ioan Slavici Főgimnázium és a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség indított útjára az idei tanévben.

Tegnap harmadik állomásához érkezett ez a verseny, ennek köszönhetően pedig útjára indult az Ecotic egyesület karavánja is, amelynek első állomása a Ioan Slavici Főgimnázium udvara volt.

Hétfőn 9 órakor népes diáksereg fogadta a karaván egy teherautóba szerelt mozgó múzeumát, illetve a programról részletes beszámolót tartó küldöttséget. Elsőként a Ioan Slavici Főgimnázium igazgatója, Simona Păcurar köszöntötte a részt vevő diákokat, majd átadta a szót Doina Muntean matematika szakos tanfelügyelőnek. Utóbbi elmondta, hogy a Matematika és környezet néven futó, iskolák közti, transzdiszciplináris versenyt 2015 óta évről évre megrendezik, ebben a tanévben pedig az APM is részt vállalt ennek lebonyolításából igen nagy sikernek örvendő megmozdulásai révén. A szaktanfelügyelő ezután sok sikert és kitartást kívánt a versenyben részt vevő 6. és 7. osztályos diákoknak, majd átadta a szót Békéssy Erzsébetnek, a környezetvédelmi ügynökség igazgatójának, aki ismertette a program részleteit.

Békéssy elmondta, hogy a verseny során három akció lebonyolítását tervezte az ügynökség: február 2-án, a vizes élőhelyek világnapján, majd március 22-én, a víz világnapján is egy-egy rendezvénnyel készült, míg most az erdők havához kötődően, amit március 15. és április 15. között ünneplünk, egy újabb, eddig nem látott kezdeményezést indít útjára.

Április 8–18. között egy tíz napon át tartó karaván indul Marius Ungurean, az Ecotic egyesület vezetőjének és az általa képviselt szervezet közreműködésével, amely révén a részt vevő tanintézmények kiállítás formájában ismereteket szerezhetnek az elektronikus hulladék útjáról a begyűjtéstől az újrahasznosításig.

„Eddig is több, az újrahasznosítással kapcsolatos megmozdulást hajtott végre a környezetvédelmi ügynökség, de ezek többsége főként a papírra, a műanyagra és az üvegre összpontosított, viszont az elektronikus hulladékról sem szabad megfeledkezni, mivel ennek begyűjtése és újrahasznosítása is ugyanolyan nagy jelentőséggel bír. A verseny keretében minden 5 kilogrammnyi begyűjtött elektromos hulladék után 1–1 facsemetét adunk, amelyeket minden részt vevő iskola elültethet saját udvarán vagy a tanintézményhez közeli zöldövezetben” — fogalmazott az ügynökség igazgatója.

A facsemetéket a Szatmár Megyei Erdészeti Hivatal ajánlotta fel, s ennek vezetője, Marcel Forţiu megyei főerdész is jelen volt a tegnapi rendezvényen.

Elmondta, hogy a tíznapos karaván során minden tanintézmény kap szimbolikusan 1–1 facsemetét, viszont ősszel, az elektromoshulladék-gyűjtés világnapján minden iskola megkapja az összegyűjtött hulladékmennyiség után járó famennyiséget.

Ezt követően néhány szóban az erdő haváról és a faültetéssel kapcsolatos célkitűzésekről beszélt a főerdész: „A március 15. és április 15. közti periódust az erdők havaként emlegetjük, s a faültetés hónapjában az a célunk, hogy évről évre több tíz hektárnyi erdőt tudjunk újratelepíteni. Ez a kezdeményezés is remek alkalom lesz arra, hogy több és több facsemetét ültethessünk el egy zöldebb, egészségesebb környezetért” — fogalmazott Forţiu.

Végezetül Marius Ungurean, az Ecotic egyesület vezetője vette át a szót. Beszédében kiemelte, hogy az Ecotic karavánja 2014 óta létezik Romániában, tevékenységei során egy mozgó múzeummal járja a tanintézményeket annak érdekében, hogy felelősségre és környezettudatosságra nevelje a diákokat az újrahasznosítást illetően. A mozgó múzeum tulajdonképpen egy speciális teherautó rakodóterében lett kialakítva, ahol mintegy 10 elektronikai hulladékot mutatnak be darabjaira szedve, annak érdekében, hogy a diákok lássák, miként különítik el a veszélyes és az újrahasznosítható hulladékot egymástól a begyűjtést követően.

A karaván április 18-ig a versenyben részt vevő 19 iskolából 10-et meglátogat.

 

 

Bajnai Botond