Vidék

Tíz község, húsz sikeres pályázat

2014.10.01 - 12:20

A Szatmár Környéki Közösségek Kistérségfejlesztési Egyesületének mikolai központtal működő Helyi Akciócsoportja 60 finanszírozási szerződéssel országos szinten a negyedik helyen áll.

 

A vártnál is eredményesebb két esztendőt tudhat maga mögött a Szatmár Környéki Közösségek Kistérségfejlesztési Egyesületének mikolai központtal működő Helyi Akciócsoportja, amely az ebben az időszakban kötött 60 finanszírozási szerződéssel országos szinten a negyedik helyen áll a Romániában tevékenykedő 163 akciócsoport rangsorában. A Mikolában szombaton először megtartott LEADER Napon az ország összes akciócsoportját tömörítő szövetség vezetője, Alexandru Potor is elismerte, hogy Szatmár megyében mennyire jól működik a program. „Egy éve az Európai Unióban még nagyon pesszimisták voltak az előrejelzések, kétséges volt, hogy Romániában működni fog-e a LEADER-program. Most pedig az EU-ban is csodálkoznak, hogy mennyi sikeres, minőségi pályázatokat nyújtanak be” — mondta Potor, aki még hozzátette, hogy a következő években az akciócsoportok összesen 724 millió euróra pályázhatnak.

Amint arról már beszámoltunk, a mikolai központú akciócsoporthoz 11 település (Mikola, Lázári, Pusztadaróc, Vetés, Szatmárhegy, Szatmárpálfalva, Szatmárudvari, Batiz, Sárközújlak, Szokond és a Máramaros megyei Bikácfalva) tartozik, ezek eddig több mint 2,5 millió euró értékben kötöttek finanszírozási szerződéseket, ebből 2,13 millió a projektek része, 427 ezer pedig a működéshez szükséges összeg. Az összesen 60 pályázat egyharmadát készítették önkormányzatok, a többi finanszírozási szerződést magánszemélyek kötötték.

Ami a polgármesteri hivatalok projektjeit illeti, minden település önkormányzata — kivéve a városi rangú Sárközújlakot — két-két pályázatra kapott bizonyos összeget.

A központ, azaz Mikola egy multifunkcionális gépet (buldóexkavátor) kap majd a hozzávaló tartozékokkal, egy modern fűnyíró gépet, egy porszívóval is ellátott felmosó berendezést (összesen 75 ezer euró értékben), valamint a második pályázatban szerepelő mobil tribünt a futballpálya mellé (15 ezer euró). Pusztadarócon a közintézmények épületeinek felszerelésére (75 ezer euró), valamint a normálfüves nagypályát és műfüves kispályát magába foglaló sportbázis felszerelésére (15 ezer euró) fordítják a pénzt.

Lázáriban az első 75 ezer eurós szerződésben egy multifunkcionális gép szerepel hókotró ekével, árokmélyítővel, és nyíró berendezéssel ellátva valamint öt légkondícionáló hűtő illetve fűtőtest szerepel. A második pályázat (15 ezer euró) által Lázáriban a központi parkban lévő játszóteret szerelik fel a gyerekeknek, de a felnőttek számára is rendelkezésre állnak majd különböző fitnesz-tartozékok.

Szatmárudvariban a park rendbetételét és bővítését végzik majd el (75 ezer euró), valamint a helyi önkéntes tűzoltók egy szivattyúberendezést kapnak (15 ezer euró). Vetésen a lázáriakéhoz hasonló multifunkcionális gépet nyertek (73 ezer euró), valamint a vetési és az óvári művelődési házat székekkel és más tartozékokkal látják el a 15 ezer eurós finanszírozásból. Batizon a polgármesteri hivatal egyik, 63 ezer eurós pályázatából a helyi kultúrház felszerelésére költenének és közhasznú tevékenységekhez vásárolnának felszereléseket, a másodikból (14 ezer euró) pedig a helyi sporttermet látják el eszközökkel.

Szatmárpálfalván 70 ezer euróért a polgármesteri hivatal épületét újítják fel, és a község művelődési házainak korszerűsítésére fordítanak 15 ezer eurót. Szokondon a zöldövezetek kialakítására és karbantartására kapnak 60 ezer eurót, és 43 ezerből szeretnék felújítani a polgármesteri hivatal épületét, emellett mellékhelyiségeket is építenének. Az önkormányzatok közül eddig a szatmárhegyinek sikerült le is zárnia egy pályázatot, miután már megkapták a 15 ezer eurós szétszerelhető színpadot, amely szerephez is jutott a mikolai LEADER Napon. A másik szerződés (75 ezer euró) egy multifunkcionális gép és egy traktor vásárlására vonatkozik.

Ami a magánszemélyek által megnyert pályázatokat illeti, ezekből a legérdekesebb egy állati tetemek elégetésére szolgáló mobil hamvasztó beszerzésére vonatkozik, amely adott esetben „házhoz megy”, és ott végzi majd tevékenységét az uniós előírásoknak megfelelően.

 

Romász János