Szatmárnémeti

Tíz diáknak újra kell írnia a román dolgozatát

Fotó: newscaffe.ro
2021.06.22 - 19:45
Kedden reggel elkezdődött a nyolcadikos diákok képességvizsgája a román nyelv és irodalom próbával. Szatmár megyében 34 vizsgaközpontot alakítottak ki, melyekbe 2076 nyolcadikos iratkozott be, ám végül 1781-an jelentek meg.

Nem zajlott azonban zökkenőmentesen a keddi vizsga, hiszen a szaniszlói vizsgaközpontban emberi tévedés miatt 10 diák rossz tételsort kapott, így ők holnap újra kell hogy írják a román nyelv és irodalom próbát, tájékoztatta szerkesztőségünket Anişoara Boitor főtanfelügyelő. Elmondta, hogy a központban 35 diák vizsgázott, ám közülük 10-en rossz tételt kaptak, a többiek más tételsorból dolgoztak. A tévedés abból fakadt, hogy a számítógépen, amelyre letöltötték a vizsgatételt, még megvolt a próba-képességvizsga tételsora, és tévedésből ismét azt osztották ki a diákoknak. A 10 érintett gyerek szerdán póttételsort kap, és újraírják a dolgozatot. Az incidensről Sorin Cîmpeanu tanügyminiszter is beszámolt, és az eset kivizsgálását ígérte.

A vizsgázóknak 8 és 8.30 óra között kellett megjelenniük a termekben, majd 9 órakor kapták meg a tételeket tartalmazó borítékot és a lepecsételt piszkozatlapot. A dolgozatok kidolgozására két óra állt a vizsgázók rendelkezésére, illetve három azok számára, akiknek a megyei felmérő bizottság azt előzetesen jóváhagyta. A gyerekek ezúttal is csak személyi igazolványuk, kék írószer, illetve fekete ceruza birtokában mehettek be a terembe. Az eddigiekhez hasonlóan most is videofelvétel készült a vizsgateremben. A pandémia miatt megszorító intézkedések bevezetésére is sor került a termekben, a maszk viselése kötelező volt, mint ahogy a kézfertőtlenítők biztosítása is. A vizsgázó diákok között 1 méter távolságot kellett hagyni az egészségbiztonsági előírások miatt, ugyanakkor semmilyen személyes tárgyat nem cserélhettek ki.

A technikai háttér megyénkben biztosítva volt, ám idén új módszer szerint zajlott a vizsgáztatás, mely igencsak megnövelte a papírpazarlást és a bürokratikus procedúrákat. Néhány iskolaigazgató elmondta, hogy a régebbi módszer jobb volt, kisebb volt a stresszfaktor.

Ami a tételeket illeti, idén először vizsgázott az a generáció, mely számára a magyar tannyelvű osztályokban sajátos tanterv alapján oktatták a román nyelvet és irodalmat, ezáltal a tételsort is ehhez kellett igazítani. Tegnap a diákok a 4-es tételsort kapták, melynek keretében egy ismeretterjesztő és egy irodalmi szöveget kellett elemezniük. Az első tételben a Felsőbányán található Kék-tóról olvashattak a diákok, s ezzel kapcsolatos feladatokat kellett megoldaniuk. Az irodalmi részben pedig Constantin Chiriţának a Cireşarii című regényéből volt egy rövid, átdolgozott részlet. A két szöveg kapcsán kellett egy-egy szabad fogalmazást írniuk, s feltűnően kevés nyelvtan volt a tételekben. Az általunk megkérdezett vizsgázók elmondták, hogy megoldható tételt kaptak, összességében könnyebb volt, mint a próbavizsga, ezért mindegyikőjük bizakodón várja az eredményeket. A képességvizsga csütörtökön a matematika-, pénteken pedig a magyar nyelv és irodalom felmérővel folytatódik.

Sógor Beáta

 

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Sokan hiányoztak a kisérettségi első írásbelijéről

Kedden reggel a román nyelv- és irodalom írásbeli vizsgával kezdődött meg a nyolcadikos tanulók idei kisérettségije. A képességfelmérőre Szatmár megyében 2740-en íratkoztak be, de csak 2469-en jelentek meg reggel a vizsgaközpontokban.
Belföld

Nem javíthatnak a hibázó tanárok

Sorin Cîmpeanu tanügyminiszter a Szülői Bizottságok Országos Szövetségének képviselőivel folytatott megbeszélése utáni sajtótájékoztató keretében bejelentette, hogy idén nem vehetnek részt a vizsgáztató bizottságokban azok a tanárok, akik a tavalyi országos felmérők és érettségi dolgozatok kiértékelésekor súlyos hibákat követtek el.
Szatmárnémeti

Viszonylag jó eredmények születtek a képességvizsgán

A magyar tagozaton végzett diákok körében mért sikerességi arány 76%-os, ami közelít a megyei átlaghoz — derül ki a képességvizsga végleges eredményeinek nyilvánosságra hozatala után.