Az egészségügyi adminisztratív rendszer példátlan megváltoztatásával próbálkozhatna meg a kormányzó USL. Például eltörölnék az egészségügyi hozzájárulást. Kiszivárogtak a részletek.
Nem mondja egyelőre a kormányzó USL, de gyökeres, az eddig beharangozottnál is másabb változtatásokra készül a romániai egészségügyben – legalábbis egyes bukaresti források szerint. Azzal, hogy a szaktárca megpróbálja megtiltani a magánkórházaknak az állammal való szerződést, valamint, hogy megszüntetnék az egészségbiztosítási pénztár és a felügyeleti szakhatóság megyei kirendeltségeit, valójában előkészítik a terepet még nagyobb módosításokhoz – vélik elemzők.
Mi jöhet?
Hivatalos megerősítés nincs, sőt hallgatás van, nyilvánosságra került viszont az, hogy állítólag mit tervez a kormány. Eszerint teljesen megszüntetnék a 10,7 százalékos egészségbiztosítási hozzájárulást (amit CASS néven is ismerhetnek a munkavállalók). Tény, hogy ennek lehetőségéről már tavaly májusban is beszélt a PNL-s szakminiszter, Eugen Nicolaescu, de akkor a PSD-s kormányfő ezt csak magánvéleménynek mondta. Most Ponta állítólag már hajlik rá, hogy belemenjen, már csak azért is, mert a 2014-es EP-választási évben megint nagyot kaszálhatnának egy ilyen népszerű intézkedéssel. E hozzájárulás helyett viszont bevezetnének egy minden olyan állampolgár számára kötelező másikat, akiknek bármiféle bevételük van. Ez az új hozzájárulás fedezne minden egészségügyi szolgáltatást, ami nem szerepelne a bevezetendő egészségügyi szolgáltatási alapcsomagban. Ugyanakkor nyílttá tennék a lehetőséget, hogy belépjenek a piacra a magán-egészségbiztosítók. További terv az ellenőrzési rendszer erős centralizációja. A közbeszerzéseket központi szinten intéznék, sőt az sem kizárt, hogy a szakminiszter közvetlenül rúghatna ki kórházi vezetőket. A bevezetendő egészségügyi ellátási alapcsomag egyébként érvényes lenne a biztosítással rendelkező és nem rendelkező polgárokra is. Várólistákat hoznának létre arra az esetre, ha az alapcsomagban előirányzott összeget meghaladják.
Mindezzel kapcsolatban egyébként még nincs hivatalos kormányálláspont, ám tény, hogy Eugen Nicolaescu szakminiszter a most vázoltak egyes elemeire már célzott, s azt sem tagadta, hogy a lehető legrövidebb időn belül – elképzelése szerint még ez év végéig – komolyabban átalakítanák a rendszert…
Szeghalmi Örs