Szatmárnémeti

Tisztességes '89-es emlékmű készül

2019.11.23 - 07:30

A megye és a város közös égisze alatt készül az antikommunista ellenállás szatmárnémeti új főtéri emlékműve, közös sajtótájékoztatón jelentették be ennek december 22-i leleplezését.

Csak tessék-lássék megemlékezések történtek az elmúlt 29 évben az 1989-es romániai forradalomról, itt az ideje méltó ünnepséget szervezni ennek az eseménynek a harmincadik évfordulón, és itt az ideje, hogy tisztességes emlékműve legyen Szatmár megyében az antikommunista ellenállásnak, mondta egy tegnapi sajtótájékoztatón Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke. Az eseményen ott volt Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere is, aki elmondta, hogy kulturális, történelmi és művészeti keretet is szerveznek a műemlékavató köré, a nonfiguratív, de nagyon hatásos műemléket december 22-én, az 1989-es forradalom kitörésének napján fogják leleplezni. Szőcs Péter, a Szatmár Megyei Múzeum igazgatóhelyettese arról beszélt, hogy a most középkorú generáció gyerek volt '89-ben, a harmincévesnél fiatalabb generáció tagjai pedig még meg sem voltak születve akkor. Ennek a csoportnak a tagjai saját tapasztalatból nem igazán tudhatják, mi volt a forradalom előzménye, és milyen volt az élet a kommunista diktatúrában, ezért fontos beszélni, filmeket vetíteni és tájékoztatni a '89 decemberében elindult eseményekről és arról, hogy milyen viszonyok uralkodtak a sarló és kalapács érájában Romániában.

Lázadó magatartás '89 előtt

Kiállítások, rendezvények, előadások és vetítések sokaságával emlékezik a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal és a G. M. Zamfirescu Kulturális Központ az 1989-es decemberi forradalomra az esemény 30. évfordulóján. Az új főtéren emlékművet kapnak a forradalom hősei, december 22-én lesz leleplezve az Antikommunista Ellenállás Emlékműve — írja összefoglaló tájékoztatójában a városháza.

A rendezvények programjai a „Lázadó magatartás 1989 előtt a diktatúrával szemben” irányvonal mentén csoportosulnak Mircea Florian szatmárnémeti származású zenész és művész ötlete alapján. Elemezve lesznek a különböző társadalmi és művészeti szempontok, amelyek megjelentek az akkori fiatalok szubkultúrájában.

Az első rendezvényekre november 25-én kerül sor, a Cornel Chiriac – Metronóm 74 és az EUnderground Travelling Exhibition elnevezésű kiállítások megnyitójával.

A Cornel Chiriac – Metronóm 74 elnevezésű kiállítás a Cotroceni Nemzeti Múzeum, a Szekuritáté Irattárát Vizsgáló Országos Tanács és Radu Nicolescu közös tárlata. A Szabad Európa Rádió legendás műsorvezetőjét és annak műsorait a lázadó fiatalok sokasága hallgatta, amennyiben volt rá lehetősége és volt hozzá bátorsága. Természetesen ezzel a rendszer egyik legnagyobb ellensége is lett a műsorvezető és műsora egyaránt.

Az EUnderground Travelling Exhibition elnevezésű expó során megtekinthetők a kelet-európai rendszerváltás előtti ellenkultúra — alternatív film, zene, képzőművészet, színház, irodalom — legfontosabb gyűjteményei. Egy-egy gyűjtemény legjellemzőbb darabjának története, továbbá alkotók és gyűjtők pályaképe is megismerhető. Hat volt kommunista ország — Magyarország, Románia, Lengyelország, Csehország, Bulgária és Albánia — közös projektje.

November 27-én az Iparosotthonban különböző országok — Szovjetunió, Románia, Magyarország, Csehszlovákia, Jugoszlávia — egykori sorkatonái elevenítik fel a katonai élményeiket, sérelmeiket.

December 2-án filmvetítésre kerül sor, az érdeklődők az Egy a naptárból kimaradt időszak című filmet tekinthetik meg, december 12-én pedig Visky András, A feleségem története elnevezésű kiállítás megnyitójára kerül sor.

December 18-án Magda Cârneci és Adrian Guţă egyetemi előadók vezetésével szakmai megbeszélést tartanak az elnyomás éveiről, majd december 22-én lesz leleplezve az Antikommunista Ellenállás Emlékműve az új főtéren. A napot a népszerű Cargo és AK26 együttesek koncertje zárja.

Princz Csaba