A hosszú téli hónapok során kevesebbet mozgunk, szervezetünk vitamintartalékai kiürülnek, nem csoda, ha márciusban ahelyett, hogy örülnénk a kikeletnek, tavaszi fáradtság vesz erőt rajtunk.
Tavasszal többnyire ólmos fáradtság vesz erőt rajtunk, a természet újraéledését melankolikus nyugalommal vesszük tudomásul, és szeretnénk mindezt a paplan alól végignézni. Kedélyállapotunk inkább hasonlít a depresszióhoz, alvászavaraink támadnak. A fényszegény téli napok, a mozgáshiány és az elégtelen táplálkozás, változékony időjárás mind közrejátszhat a tavaszi fáradtság kialakulásában.
A téli étrend főként kalóriában gazdag, de vitaminokban szegény ételekből (zsíros húsok, sok szénhidrát), ugyanakkor kevés zöldségből, gyümölcsből áll. Ilyenkor általában meg is hízunk egy kicsit, ami szintén rontja egészségünket. Az egyoldalú táplálkozás pedig sokféle probléma kiindulópontja is lehet. A tavaszi fáradtság minden bizonnyal a hosszú téli hónapok hatásának köszönhető, felfogható hiánybetegségnek is. A nem megfelelő táplálkozás következtében nemcsak a vízben, hanem a zsírban oldódó vitaminok raktárai is kiürülhetnek. A leggyakoribb hiány ilyentájt a C- és a D-vitamin hiánya. Dr. Barbul László háziorvos szerint minél több zöldséget és gyümölcsöt kell fogyasztani ebben az időszakban: „A bevásárlóközpontokban kapható zöldségeket, gyümölcsöket nyugodtan megvehetjük, azonban alaposan, langyos vízzel kell ezeket megmosni fogyasztás előtt. Nagyon egészségesek és hasznosak ilyenkor a déli gyümölcsök: legfőképp a citrusfélék, de a banán fogyasztása is kifejezetten ajánlott. A gyógyszertárakban kapható készítmények — vitaminok, ásványi sók — is hatásosak, azonban ezeket nem elég egy-két hétig szedni. Általában azért vannak 30 szemes kiszerelésben, hogy legalább 3-4 hétig fogyasszuk őket, ennyi idő kell a teljes feltöltődéshez” — magyarázza a szakember. A háziorvos szerint elengedhetetlen ebben az időszakban a rengeteg folyadék, legfőképpen víz fogyasztása. Ajánlott ebben az időszakban a tisztítókúrák végzése is: egy héten illesszünk be egy-egy napot, amikor csak gyümölcsöt, illetve zöldséget fogyasztunk. Ezeket lehet ízesíteni természetesen, hogy elviselhető legyen így is az étkezés. Ilyenkor kitisztul a szervezetünk, a béltisztítás pedig elengedhetetlen amiatt, hogy a megfelelő tápanyagok és vitaminok felszívódhassanak. Fogyasszunk el esténként egy-egy csésze kamilla- vagy bélmozgató teát — tanácsolja a háziorvos.
A táplálkozás mellett természetesen szükséges a megfelelő mennyiségű mozgás is a szabad levegőn, a napsütéssel pedig a D-vitamin is elraktározódik a szervezetünkben. Aki aktív mozgást nem tud végezni, az sétáljon, vagy végezzen egyéb tevékenységet a szabadban, akár a ház körül is.