Szatmárnémeti

Tippek a relaxációhoz tanulás közben

2020.03.30 - 12:36

A koronavírus miatt a tanulók otthon, online folytatják a tanulást. A megváltozott körülmények nagy eséllyel vezetnek stresszhelyzet kialakulásához, amely a teljesítményre is kihat.

Mint minden egyes helyzetben, a tanulás ideje alatt is fontos, hogy megőrizzük a nyugalmunkat. Bár a szükségállapot kihirdetése miatt kialakult új helyzet sok nehézség elé állít mindenkit, van megoldás, hogy a tanulás gördülékenyen menjen, elkerülve a stresszt. A következő pár tipp segít a relaxációban, testileg megmozgat és mentálisan megnyugtat.

Első lépésként elegendő lehet, ha arra biztatjuk magunkat, hogy lélegezzünk. Légzőgyakorlatok végzése által — melyekből számtalan található az interneten — rendezhetjük gondolatainkat, különösen, ha közben pozitív gondolatokkal tápláljuk az agyunkat: „minden rendben lesz”, „nem is olyan nehéz”, „meg tudom csinálni”, „bízom magamban”.

Tartsunk szünetet mozgással! Gondoljunk csak arra, milyen nehéz sokáig egy helyben ülni! A mozgás korlátozása révén végtagjaink elzsibbadnak, így az izmaink szinte kívánják a mozgást. Lassul a vérkeringés, csökken az agy vérellátása, ami hozzájárul a figyelmi teljesítmény csökkenéséhez. Ez az állapot már azzal is enyhíthető, ha felállunk, lábujjhegyre állva jólesően nagyokat nyújtózkodunk és enyhén megropogtatjuk végtagjainkat. Mikor megvolt a bemelegítés, jöhet a valódi mozgás. Vegyük elő például a szekrény mélyén lapuló ugrókötelet, és ugráljunk jó nagyokat! Az ugrókötél hiányára is van megoldás: indítsunk el egy jó kis pörgős dalt, és saját tudásunk szerint ropjuk a táncot! Mind az ugrókötelezés, mind a tánc garantáltan megmozgat tetőtől talpig. Azok számára, akik sem táncolni, sem ugrókötelezni nem szeretnek, ajánlatos pár fekvőtámaszt, felülést csinálni, hiszen ezek végzése által is elérhetik a szükséges testmozgás jótékony hatásait.

Két tantárgy között szüneteljünk egyet, és tegyünk egy rövid sétát udvarunkon vagy lakásunk körül! Ugyan testmozgás, mégsem annyira „megerőltető”. Azáltal, hogy elhagyjuk a helyet, ahol tanultunk, kicsit kiszakadunk a nyomás alól. A friss levegő igencsak jó hatással van az agyunk működésére, hiszen több oxigénhez jut, ezáltal könnyen felfrissülhetünk akár egy rövid séta alatt is. Ez idő alatt próbáljunk meg nem a tanult anyagra koncentrálni, foglaljuk le agyunkat valami mással!

Írjuk ki magunkból a stresszt! Első olvasatra furcsa lehet, viszont annál hatásosabb. A stresszhelyzetben történő írás segíthet rávezetni bennünket arra, hogy mi a stressz forrása. Nyilvánvaló, hogy maga a tanulás stresszes. Szánjunk néhány percet egy lista összeállítására arról, hogy az adott helyzetben melyek a leginkább zavaró tényezők. Nagy anyagmennyiséget próbáltunk tanulmányozni rövid idő alatt? Van a tananyagnak olyan része, amit nem értünk? Elhalasztottunk valamit? Miután rájöttünk, hogy mi okozza a stresszhelyzetet, jobban átlátható az is, mi lehet rá a megoldás, például a tananyag kisebb egységekre való lebontása, új, a megértést segítő információs források keresése, konkrét segítség kérése, a határidők betartása.

A tanulás hasznos kiegészítése a kreatív írás. Írjunk egy gyors verset vagy novellát, hogy gazdagodjon a kreativitásunk és ki is kapcsolódjunk egyben. Még ha nem is vagyunk írók, költők, ez a tevékenység is hozzájárulhat a tanulás közbeni kikapcsolódáshoz.

Az intenzív tanulás okozta stresszhelyzetek ellen — és nem csak — mentőövet nyújt, ha a napi tevékenységünkbe beiktatjuk a hobbijainkat. Ha úgy érezzük, eluralkodik rajtunk a stressz, és a tanulás sem megy hatékonyan, szánjunk egy órát a hobbinkra, és kapcsolódjunk ki! Természetesen csak annyi ideig és olyan mennyiségben, ami nem megy a tanulás rovására! Nézzünk meg 1–2 részt kedvenc sorozatunkból, hallgassunk meg pár dalt a kedvenc albumunkról! Fontos az egyensúly megőrzése, ne kényelmesedjünk el, továbbá tartsuk be a tanulásra és a pihenésre szánt időt!

Kallós András