Egészség

Tippek a kánikulában való jobb alvásért

2015.06.09 - 18:00

Nagyon sok ember szenved álmatlanságban, melynek kínjai nappal sem kímélnek minket: ingerlékenység, fáradtság, türelmetlenség jellemzi leginkább a kialvatlan embert, a teljesítmény csökken, a kialvatlanság miatti feszültség pedig nő. 

Horváth Ágnes alvástréner néhány pontban foglalta össze a hvg.hu-nak, mi a teendő a jobb alvás érdekében a nyári éjszakákon. A klasszikus relaxációban létezik egy úgynevezett hűvös homlok gyakorlat. Nem mindegy ugyanis, hogy forró fejjel, kavargó gondolatokkal fekszünk az ágyban, vagy megtanuljuk kezelni az éjszaka ránk törő gondolatokat. Ha frusztráltak és idegesek leszünk attól a puszta ténytől, hogy melegünk van, a stresszhormonok csak még inkább felfűtik a testet. Fogadjuk el, hogy nyár van és meleg van. Pusztán az a tény, hogy elfogadjuk a körülményeinket, máris csillapítani fog gondolataink áramán.

Nagy melegben nehezen tudunk elaludni, ez egyáltalán nem újdonság. Ennek oka, hogy alvásközeli állapotban a testhőmérséklet csökken – ez az egyik feltétele az elalvásnak. A nagy meleg ezt a folyamatot akadályozhatja. Fontos tehát, hogy vagy a testünket, vagy a hálószobánkat valamennyire lehűtsük. Leggyorsabban úgy hűlhetünk le, ha hideg vizes borogatást teszünk minden olyan helyre, ahol a pulzus könnyen kitapintható:  csukló, boka, könyökhajlat, térdhajlat, nyak. Ilyenkor jobb mellőzni a hideg zuhanyt, mivel a jéghideg víz túlságosan felpörgethet. Langyos vízzel zuhanyozzunk inkább, az nem ébreszt fel túlságosan.

Ha előző éjszaka rosszul aludtunk, nagy a kísértés, hogy másnap korán lefeküdjünk és egy maratoni alvással bepótoljuk az előző éjjel elvesztegetett alvásidőt. Sajnos szervezetünk nem biztos, hogy így gondolja. Azt, hogy mikor álmosodunk el, több tényező határozza meg. Ebből az egyik a belső óránk, amely nagyjából ugyanabban az időben jelzi nekünk, hogy ideje aludni. Ha rendszeresen későn fekszünk le, majd „hirtelen felindulásból” a következő nap jóval korábban ágyba bújunk, hiába várjuk, hogy elaludjunk. Igyekezzünk a szokott időben lefeküdni – akkor is, ha előző nap rosszul aludtunk. A belső óra átállítása csak fokozatosan lehetséges. Ezt a tényt érdemes elfogadni, sok frusztrációtól kíméljük így meg magunkat.

[ohkompakt-1]