A tavalyi év folyamán 1347 humán papilloma vírus elleni oltást adtak be a hozzájuk forduló tinédzser lányoknak a Szatmár megyei családorvosok az országos oltási program keretében. A lányok korától függően, kettő vagy három dózis beadására van szükség a megfelelő immunizáláshoz.
A HPV-fertőzés megelőzése akkor a leghatásosabb, ha a lányok 9–15 éves korban részesülnek védőoltásban. Ebben a korosztályban a védettség eléréséhez fél éves időközzel beadott két oltásra van szükség. Az első oltás idején már 15. életévüket betöltöttek körében a három oltásból álló sorozat szükséges a védettség kialakításához.
Az oltóanyag nem tartalmaz élő vírust vagy DNS-t , hanem a HPV adott típusainak tisztított fehérjéit tartalmazza, amelyek „megtanítják” az immunrendszert a HPV elleni védekezésre. A védőoltás megelőzésre szolgál, így a már kialakult betegséget nem gyógyítja.
Hosszú távon a HPV elleni védőoltás és a rendszeres szűrés biztosítja a leghatékonyabb védelmet a méhnyakrák ellen, de arról sem szabad(na) megfeledkezni: minden 24 éven felüli nő számára javasolt, hogy rendszeresen vegyen részt méhnyakszűrésen akkor is, ha HPV elleni védőoltásban részesült!
Azoknak a szülőknek és serdülő lányaiknak, akik szeretnének élni az opcionális, ingyenes oltás lehetőségével, kérésükkel a családorvoshoz kell fordulniuk. A háziorvos nyilvántartásba veszi és továbbítja a kérést a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatósághoz. A közegészségügyiek negyedévente összesítik a befutott kéréseket, és rendelik meg a szaktárcától a szükséges vakcinadózisokat, amelyekkel immunizálni fogják a kérvényezőket.
Hírszerkesztő