Belföld

Tiltakozó akciókba kezdtek hétfőn a postai alkalmazottak

(Fotó: Poştaşii Facebook-oldal)
2024.02.26 - 13:30
A postások február 29-éig naponta 11:30 és 14 óra között terveznek tüntetni Bukarestben a kutatási, innovációs és digitalizációért felelős minisztérium előtt. A postásállomány nagyobbik hányada minimálbért kap.

Tiltakozó akciókba kezdett hétfőn a postai alkalmazottak szakszervezete (SLPR). A postások négy napon keresztül, naponta 11:30 és 14 óra között terveznek tüntetni a kutatási, innovációs és digitalizációért felelős minisztérium előtt.

A fő okok

Elégedetlenségük fő oka „az átlátható, motiváló és diszkriminációmentes bérezési rendszer hiánya”, amely a szakszervezet szerint oda vezetett, hogy a Román Posta személyi állományának nagy része beosztástól, képzettségtől és szakmai tapasztalattól függetlenül minimálbért kap.
A SLPR szerint óriási a kockázata annak, hogy a minimálbér 2024. január 1-jei emelésével a Román Posta fizetésképtelenségi eljárás alá kerül, vagy sok ezer alkalmazottat bocsát el.

hirek/2024/februar/tiltakozo-akciokba-kezdett-hetfon-a-romaniai-postai-alkalmazottak-bns-fb.jpg
(Fotó: Blocul Naţional Sindical)
Nem közelednek

Az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) elnöke, Dumitru Costin egy múlt heti sajtótájékoztatón kijelentette, jelenleg nincs érvényes kollektív munkaszerződés, amely a postai alkalmazottak kollektív jogait és kötelezettségeit rögzíti. Közlése szerint hetek óta folynak a tárgyalások a szerződésről a szakszervezet és a vállalat vezetősége között, de nem sikerül dűlőre jutni, az álláspontok nem közelednek. Február 29-e a végső határidő a kollektív munkaszerződés véglegesítésére, ha addig nem készül el a dokumentum, elkezdik az aláírásgyűjtést, és megteszik a törvényben előírt többi lépést az általános sztrájk kirobbantására.

Sokan minimálbéren

Costin beszélt arról is, hogy a Román Posta alkalmazottainak 60 százaléka minimálbért kap, "függetlenül attól, hogy milyen munkát végeznek a vállalatnál, milyen képzettséggel rendelkeznek, vagy milyen felelősséggel jár a munkájuk". 2019-től a vállalati bruttó átlagbér gyorsabb ütemben nőtt, mint az országos bruttó minimálbér, 2023-ban azonban megfordult ez a tendencia. "A vállalat vezetősége a minimálbérénél jóval kisebb mértékű fizetésemelést tervez, így 2024-ben a vállalati bruttó átlagbér mindössze 24 százalékkal fogja meghaladni az országos bruttó minimálbért" – magyarázta. A július 1-jétől esedékes minimálbér-emeléssel akár 80 százalékra nőhet a minimálbérért dolgozó alkalmazottak aránya - tette hozzá.

Hírszerkesztő

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

4050 lej lesz a minimálbér

Ezzel az emeléssel a romániai minimálbér eléri az európai minimálbér 47 százalékát — a kis- és középvállalkozások képviselői nem értenek egyet az emeléssel, mert nagyon megterheli költségvetésüket.
Szatmár megye

Ennyi lesz holnap a nyugdíja a mai minimálbéreseknek

Megnézheti majd magát az, aki a legkisebb bér után fizeti az állami nyugdíjkasszát.
Belföld

Napi félmillió borítékot kézbesítenek a postások

Elkezdte pénteken a Román Posta az újraszámolt nyugdíjakról szóló határozatok kézbesítését – tájékoztatott a vállalat.