Belföld

Tiltakoznak az érettségi reformja ellen

2019.04.03 - 10:41

Tiltakoznak az érettségi reformja ellen a romániai földrajztanárok. Ecaterina Andronescu tanügyminiszter tervei szerint ugyanis a differenciált érettségin már nem lehet földrajzot választani, pedig sok diák választja, ráadásul az eredményeik nagyon jók.

Négy új érettségitípust bocsátott közvitára az elmúlt hét végén az oktatási tárca, ami alapján a jövőben a következőket kellene bevezetni: T-érettségi (technológiai), V-érettségi (vokacionális), illetve A1-es és A2-es érettségi, ez utóbbiakon az elméleti osztályok tanulói vehetnének részt. A szakiskolák végzőseinek három próbából állna az érettségijük — román nyelv és irodalom, idegen nyelv, tudományok —, a vokacionális, azaz művészeti, zene és sport szakon tanulóké, valamint a felekezeti oktatásban résztvevőké négy megmérettetésből — román nyelv és irodalom, idegen nyelv, szaktantárgyi, a szakterületnek megfelelő specifikus vizsga, valamint egy kreativitást, készségeket és képességeket felmérő próba —, az A1-es, reál szakos maturandusoknak szintén négy vizsgán — román nyelv és irodalom, idegen nyelv, matematika/fizika/kémia vagy biológia, illetve kreativitást mérő próba — kellene részt venniük, csakúgy, mint az A2-es, társadalom vagy humán tudományok szakon lévőknek — román nyelv, idegen nyelv, történelem, filozófia/logika/szociológia és a kreativitást felmérő próba.

Az érettségitípusok egyikében sem található meg a földrajz, ami a Román Földrajzi Társaság pedagógus tagjait felháborítja, nem értik, miért kell ennyire peremre szorítani ezt a tantárgyat, főleg azok után, hogy egy korábbi mandátumában a szaktárcavezető már eltörölte a földrajzot mint vizsgatantárgyat a nyolcadikosok képességvizsgájának próbái közül. Szerintük az elmúlt harminc évben egyetlen tantárgyat sem tépáztak meg annyira idehaza, mint a földrajzot. „Még a kommunista rezsim sem engedte meg magának, hogy tönkretegye a földrajzot. Az elmúlt években drasztikusan csökkentették a földrajzórák számát, már éppen csak a minimális óraszámban tanítják ezt a tantárgyat, most pedig az érettségiről is kiszorítják. Lehet, hogy rövid időn belül már tanítani sem fogják a földrajzot” — írják állásfoglalásukban a földrajztanárok, akik ProGeografia elnevezéssel egy petíciót is indítottak. Az oktatók azt mondják, sok diák választja a földrajzot az érettségin, ráadásul az eredményeik nagyon jók, nemcsak az érettségin, hanem különböző versenyeken, országos és nemzetközi tantárgyversenyeken is — éppen ezért meg kell tartani választható tantárgyként.

Csapó-Ilyés Attila földrajztanár, a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum aligazgatója szintén le van sújtva a hír hallatán, hiszen az érettségireform teljesen kiszorítaná a vokacionális oktatásban résztvevők esetében a földrajzot. „A diákok nagyon szeretik a földrajzot, a maturandusok nagy része, mintegy 80 százaléka évről évre a földrajzot választja érettségi próbaként. Jelenleg a filológia-teológia szakon lévők heti egy órában tanulják tizenkettedikben a földrajzot, a társadalomtudományok szakon lévőknek pedig heti két órájuk van, de ha már nem lesz választható tantárgy az érettségin, akkor minden bizonnyal sokkal kevesebbet foglalkoznak majd ezzel a diákok” — magyarázta az oktató.

A ProGeografia petíciót, amelyet kedden már több mint 11 ezren támogattak, a www.petitieonline.com oldalon lehet aláírni.

 

 

Bumbuluţ Krisztina