Szatmárnémeti

Tiltakoznak a manipuláció ellen

2012.10.24 - 09:44

A diszkriminációt tartják a legnagyobb problémának a romák, derült ki a keddi ülésen, melyen arra kérték az elöljárókat, ne használják őket politikai játékszerként a kampányok során.

 

A romaügyekkel foglalkozó egyeztető tárgyalás során a roma fiatalok arra panaszkodtak, hogy a Szatmár megyei diszkókba nem engedik be őket, csupán azért, mert romák. Ezt, állításuk szerint, tényekkel is alá tudják támasztani, hiszen felvételeket készítettek minden egyes elutasításról. „Ugyanúgy öltözködtem a líceumi és az egyetemi évek alatt, mint a velem egykorúak, én mégis kirekesztettnek éreztem magam, hiszen kinéztek a társaim a roma származásom miatt” — fogalmazott egy fiatal, egyetemet végzett lány, aki ugyanakkor arra kérte az elöljárókat, politikai pártok képviselőit, hogy ne csak a választási kampányok során használják fel a roma közösséget, hanem keressenek olyan megoldásokat, melyek gyakorlatba ültetése által a kirekesztett közösség felzárkózhat. A tegnapi találkozón egyébként a romaügyekkel foglalkozó vegyes munkacsoport megalakulásáról, az összetételéről és a működési szabályzatáról egyeztettek a prefektusi hivatal gyűléstermében a szakminisztériumi alárendeltségű intézmények vezetői és a romák képviselői. A romaügyekkel foglalkozó vegyes munkacsoportnak 42 tagja van, és a prefektusi hivatal felelős munkatársai igyekeztek úgy összeállítani, hogy minden olyan község képviselve legyen, ahol nagyszámú roma közösség él.

Akcióterv romáknak

A prefektusi hivatal romaügyekért felelős munkatársa, Rozalia Bondrea elmondta, hogy megyénkben 10 község dolgozott ki akciótervet a romák felzárkóztatása érdekében, azonban egyetlen esetben sem különítettek el pénzt ezen tervek gyakorlatba ültetése érdekében. A tegnapi gyűlésen megalakult a munkacsoport hat albizottsága — oktatás, egészségügy, foglalkoztatottság, kultúra, szociális infrastruktúra, lakás és infrastruktúra — is, bár a tagok megnevezése elég hosszadalmas folyamat volt. Annak ellenére, hogy mindenki azt hangoztatta, szeretne a roma közösség érdekében cselekedni, szinte kényszernek érezték a bizottságokba való bekerülést. A gyűlés végén Sorin Martin-Vereş, a prefektus kabinetfőnöke kihangsúlyozta, a törvények által a roma közösségnek és minden román állampolgárnak vannak jogai, ugyanakkor nem szabad megfeledkezni a kötelességekről sem, hiszen ezek által válik lehetségessé a nemzetiségek közötti civilizált együttélés. A Szatmár Megyei Rendőrfelügyelőség munkatársa, Simona Săndulescu arra kérte a jelenlevőket, hogy a következő találkozóig írják össze mindazokat a problémákat, melyekkel a roma közösségek nap mint nap találkoznak, hogy a bizottságok hatékony stratégiát dolgozzanak ki a felmerülő gondok kezelésére.