Szatmárnémeti

Tiltakozási akciókkal indulhat a tanév

2017.08.31 - 12:30

A FSLI Szatmár megyei elnöke, Victor Oprea küldött közleményt szerkesztőségünknek a kormánnyal folytatott tárgyalás eredményeiről.

Az 50%-os bruttó béremelés, amelyben a tanügyi alkalmazottak részesülnek jövőre, nettóban mindössze 25%-os növekedést jelent, ezért a szakszervezetek kérték a kormány képviselőit, találjanak megoldást arra, hogy nagyobb arányban nőjenek az ágazati bérek. A Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) elnöke, Simion Hăncescu szerint a Victoria-palotában tartott hétfői egyeztetésen Ionuț Mișa pénzügyminiszter megerősítette az érdekvédelem számításait, miszerint az 50%-os bruttó fizetésemelés ellenére a tanügyben dolgozók nettó bére 2018. január 1-jétől mindössze 3%-kal, márciustól pedig 22%-kal nő. Ennek oka, hogy a járulékok befizetésének kötelezettsége áthárul a munkáltatóról az alkalmazottra.

„Ha a nettó bér nőne 50%-kal, jelentős lépést tennénk afelé, hogy a jól teljesítő és a szakma iránt elhivatottságot érző fiatalokat erre a pályára csábítsuk, de ha 50 lejt kapnak pluszba, nem hiszem, hogy megéri nekik az erőfeszítés, és minden bizonnyal a magánszektorban próbálnak majd elhelyezkedni, ugyanis az 1795 lejes kezdő tanári fizetés nem túl vonzó” — mondta Simion Hăncescu.

A FSLI közleménye szerint a pénzügyminiszter mellett részt vett még a tárgyaláson Mihai Tudose kormányfő, Liviu Pop tanügyminiszter, Lia Olguța Vasilescu munkaügyi miniszter és Puiu Lucian Georgescu kutatási és innovációs miniszter is.

Az egyeztetésen tárgyaltak egy új, 2018. szeptember 1-jétől alkalmazandó tanügyi törvény szükségességéről, valamint a tantervek módosításának esedékességéről is.

A FSLI közleménye szerint körvonalazódni látszik egy fontos újítás, miszerint az oktatási intézmények közvetlenül a szaktárcától kapnák a finanszírozást, nem a helyi önkormányzatok közvetítésével, ahogyan az jelenleg történik.

A kormánnyal folytatott tárgyalás eredményeiről a szakszervezeti vezetők egyeztetnek az érdekvédelmi szervezet tagságával, s ezt követően dolgozzák ki a következő időszakra vonatkozó stratégiájukat. A pedagógusok érdekvédelmi szervezetének elnöke szerint tekintettel arra, hogy az ágazat helyzete továbbra sem túl rózsás, nem kizárt, hogy tiltakozó megmozdulásokkal indítják az új tanévet.