Belföld

Tilos lesz a mobil a tanórákon

2015.01.22 - 10:00

Megjelent a Hivatalos Közlönyben a Közoktatási Intézmények Szervezési és Működési Szabályzata, ami a 2005-ös szabályzatot váltja fel. Nem hoz jelentős változásokat, s van néhány vitatható kitétele is — nyilatkozta Király András oktatási államtitkár.

Az új szabályzat alapján a tanulók nem használhatnak mobiltelefont a tanórák idején, nem dohányozhatnak az iskola területén vagy azon kívül, hasonlóképp nem fogyaszthatnak és nem értékesíthetnek kábítószert, alkoholt, valamint dizájnerdrogokat az iskola területén és azon kívül sem, és nem vehetnek részt szerencsejátékokban. Azt is előírja, hogy a tanulóknak megfelelő öltözékben kell részt venniük az órákon, és illedelmesen kell viselkedniük. Ezek a szabályok egyébként nem ismeretlenek a Szatmár megyei diákok előtt, hiszen a keretszabályozás nélkül is sok éve alkalmazzák már a tanintézmények. A diákok ugyanakkor nem vehetnek részt tüntetéseken, de nem is szervezhetnek olyan tiltakozó akciókat, amelyek befolyásolják a tanórákat és az azokon való részvételt. A tanulók a szabályzat értelmében nem hagyhatják el az iskola épületét a szünetekben vagy órák közben a szolgálatos tanár vagy osztályfőnök engedélye nélkül. „Jelentős változásokat nem hoz az új iskolai szabályzat, viszont nagy szükség volt már rá, hiszen az utolsó érvényben lévő szabályzat 2005-ben született. A 2005-ös iskolai szabályzat egy olyan törvényre épült, amely már rég nincs érvényben. 2011-től új oktatási törvény lépett életbe, ráadásul ez a törvény is több mint száz paragrafusában módosult. Éppen ideje volt, hogy egy aktuális, az új rendeleteknek megfelelő szabályzatot dolgozzanak ki” — nyilatkozta megkeresésünkre Király András, az oktatási tárca államtitkára. Az RMDSZ-es politikus szerint az iskolai szabályzat irányt mutató: ennek alapján minden iskola kidolgozza saját működési szabályozását, legkésőbb a tanévkezdést követő 30 napon belül. Ahhoz, hogy ezt ki tudják dolgozni, konzultálni kell a pedagógusokkal, pedagógus-szakszervezetekkel, diáktanáccsal és szülőkkel, majd a lefolytatott beszélgetések alapján az iskola vezetőtanácsa —pedagógusok, helyi tanács képviselői, diákok — határozza meg a végleges formáját a szabályzatnak, amely arra a tanévre érvényes lesz..

Csorbul a tanár tekintélye

Az új szabályzat egyik legfontosabb változása az, hogy megóvhatják a felmérőkön kapott jegyeket a tanulók vagy szüleik. Amennyiben a tanuló, illetve szülei nem értenek egyet az indoklással, írásban kérhetik az iskola igazgatójától, hogy újrajavítsák a dolgozatot. Ezután az intézmény vezetője két oktatót nevez ki a feladat teljesítésére, olyanokat, akik nem tanítják az illető tanulót, és ismét értékelik az adott írásbelit. Ha az eredeti és az újonnan kapott jegy közötti eltérés egy pontnál nagyobb, a fellebbezést elfogadják, a végleges jegy a kettő átlaga lesz. Király András szerint ezzel az intézkedéssel, bár nem valószínű, hogy sokan fognak élni vele, csorbulhat a tanárok presztízse. „Én, aki hosszú évtizedekig pedagógus voltam és tanítottam, úgy érzem, hogy a presztízsemen csorbít, ha megkérdőjelezik azt a jegyet, amit adtam. A tanárok azért tudják, hogy milyen jegyet kell adjanak a diákoknak, hogy az a reális tudását tükrözze” — magyarázta az államtitkár. Király András azt is beismerte, hogy vannak olyan kitételei a szabályzatnak, amelyek vitára adhatnak okot, de a megbeszélések és viták során javítani lehet majd a működési szabályzaton. „Úgy érzem, hogy minden iskola egy megfelelő szabályzatot tud majd kidolgozni ezek mentén” — tette hozzá az államtitkár.

Bumbuluț Krisztina