Az influenzaszezonban évente az európai lakosság mintegy 10–30 százaléka érintett, és ezrek kerülnek kórházba miatta — derül ki az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ adataiból. A jó hír, hogy az influenzás megbetegedés védőoltással megelőzhető.
Az Európai Unióban becslések szerint csak a szezonális influenza elleni védőoltás évente 37 ezer ember életét menti meg. Az emberek — főként Romániában — mégis hezitálnak, ha a grippé elleni vakcináról van szó, és inkább hisznek a számtalan mítosznak és álhírnek, ami ezeket övezi, mint az őket kezelő háziorvosoknak.
Dr. Gindrovel Dumitra, a Háziorvosok Országos Szövetsége (SNMF) oltási bizottságának elnöke, a Román Orvosi Kamara titkára fel is sorolt néhányat azon tévhitek közül, amelyeket a rendelőjében hallott a páciensektől.
A szakember szerint az a legnagyobb probléma, hogy a lakosok nincsenek tisztában azzal — vagy tagadják —, hogy milyen szövődményeket okozhat az influenza. „Többnyire a fiatalok azok, akik nem hisznek abban, hogy a grippé akár őket is súlyosan megbetegítheti. Ez az ’én vagyok a világ ura’ életérzés az, ami a teljes oltási tevékenységgel szemben bizonytalanságot generál” — jelentette ki. Arra is felhívta a figyelmet, hogy a SARS-CoV-2 vírussal ellentétben az influenza túlnyomórészt az erős immunitású embereket érinti, míg előbbi azokat, akiknek a szervezete gyengébb védekezőképességgel rendelkezik, viszont soha nem lehet előre tudni, hogy egyik vagy másik betegség milyen lefolyású lesz: megtörténhet, hogy a páciens „lábon kihordja” a fertőzést, de az is, hogy súlyos szövődményekkel, esetleg halállal jár.
Vannak más mendemondák is, sorolta tovább a szakember, mint például: „az influenza elleni védőoltás rosszat tesz”, „az influenza elleni védőoltás különféle káros anyagokat tartalmaz”. Sajnos néhány páciens nem veszi észre, hogy nem ártani próbálunk, hanem segíteni — jegyezte meg a háziorvos.
Úgy a COVID-19 elleni, mint az influenzavírusok elleni oltás veszélyt jelent a magzatra — ez egy másik, főként mostanában megerősödött tévhit, mely a kismamák körében terjed. „Elegendő tudományos adat áll a rendelkezésünkre ahhoz, hogy kijelenthessük: ez nem igaz” — szögezte le a vakcinológiai csoport vezetője.
Más félelmek is vannak az influenza elleni oltással kapcsolatban, amiket az orvos hibás felfogásnak, félreértésnek nevez. Azt mondja, létezik egy manipulációs technika, amelyet sok oltásellenes használ, amikor azt mondja: „Látod? Hiába kaptál oltást, így is megbetegedtél. Miért oltatnád be magad?” A szakember szerint egyetlen gyógyszer vagy vakcina sem nyújt 100 százalékos biztonságot, s azt sem tudhatjuk, hogy amikor alkalmazzuk ezeket, nem lesz-e valamilyen mellékhatásuk. Mindig van 1–2 százalék, aki rosszul reagál egy készítményre, vagy akinél egy vakcina alkalmazását követően nem alakul ki megfelelő védettség. Viszont ne feledjük, hogy ha meg is betegszünk, nem kerülünk nagyon súlyos állapotba vagy veszítjük el az életünket — húzta alá az orvos.
Sok tévhit keringett ugyanakkor az idők során arról, hogy a védőoltások meddőséghez vezetnek, különösen a lányoknál. Ezek az állítások teljesen hamisak — hívta fel a figyelmet az oltáscsoport koordinátora.
A betegek körében meglehetősen elterjedt tévhit az is, hogy ha megfáznak, csorog az orruk, nem kaphatnak védőoltást. „Amennyiben egy banális, szezonális vírus okozta megbetegedésről van szó, nem ellenjavallott a COVID-19 vagy az influenza elleni oltás. Ellenben egy komoly felső légúti tünetekkel, lázzal járó megbetegedésnél már nem adunk be védőoltást” — magyarázta az orvos. Ebből fakad az az érv is, hogy „ma nem oltatok, mert úgy érzem, fáj a torkom”.
Lassan érkeznek a vakcinák
Valamivel több mint 20 ezer adag, influenza elleni védőoltást kért az Egészségügyi Minisztériumtól a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság (DSP), melyeknek az első szállítmánya már október végén megérkezett: több mint háromezer dózis a gyermekeknek szánt influenza elleni vakcinákból. Ezeket azok a háziorvosok kapták meg, akiknek a listáin olyan gyermekek szerepelnek, akiknek a szülei jelezték, hogy igényt tartanak a vakcinára.
A DSP abban bízik, hogy az előző évekkel ellentétben ebben a szezonban több szülő él majd gyermeke ingyenes immunizálásának lehetőségével.
Az Egészségügyi Minisztérium influenza elleni oltáskampánya keretében ugyanakkor nemcsak a gyermekek, hanem a 65 éven felüliek, a krónikus betegek, továbbá az intézményesített ellátásban részesülő gyerekek és idősek, az egészségügyi alkalmazottak és a várandós nők is térítésmentesen kaphatják meg az oltást.
Az influenza elleni oltás ugyanakkor akár egyszerre megkapható a COVID elleni vakcinával, egyetlen dologra kell csak odafigyelni, hogy különböző karba szúrják ezeket. A két oltás két különböző immunválaszt vált ki, ezért ahogy a koronavírus elleni oltás nem véd az influenza ellen, úgy ez fordítva sem működik. Ezért is fontos, hogy az immunizálás mindkét vakcinával megtörténjen.