Szatmárnémeti

Tétovázás szemétügyben

2015.09.18 - 10:00

Nem mozdult el a mérleg nyelve egyik irányba sem, a szeméttelep hulladékgazdálkodását korszerűsíteni akaró cég továbbra is tétlenül várja, hogy eldöntsék: dolgozhat-e vagy sem.

Hat megbeszélést követően sem kapott annyi információt a megye hulladékgazdálkodásában érdekelt Szatmár Megyei Tanács és a szamosdobi megyei szeméttelep menedzsmentje, hogy végleg elhatározza magát azzal kapcsolatban, hogy van-e szüksége a megyének egy korszerű hulladékfeldolgozóra vagy nincs. Bányai Ferenc, a háztartási hulladékból fűtőanyagot gyártani képes technológiával rendelkező magyarországi RAS-HŐ Kft. illetékese szerint szóban minden megkeresett személy pozitív hozzáállást tanúsított. Érdemben azonban nem lett tárgyalva az ügy, ezért Bányai attól tart, hogy a közhivatalnokok elodázó magatartása miatt kifutnak az időből.

Határozattervezet tehát még nem készült azzal kapcsolatban, hogy a megyei tanács tagjai beleegyeznek-e abba, hogy a szamosdobi hulladéktározóba érkező szemetet átengedjék az ebből erőművek számára pelletszerű fűtőanyagot készítő cégnek, illetve hogy ezen tevékenység ellátásának biztosítása érdekében egy használaton kívüli csarnokot a cégnek bérbe adjanak. Pontosabban szólva az eljárás helyi telepítéséhez az innováció kidolgozója a meglevő hulladékfeldolgozónál a működéshez szükséges terület és a közműhálózathoz való hozzáférés biztosítását, illetve a jelenlegi rendszer szerint begyűjtött hulladéknak feldolgozásra és értékesítésre való átadását kérte. A több millió eurós nagyságrendű beruházás (gépsorok, telepítési költségek, közműhálózatok kiépítése, a csarnok téliesítése stb.) finanszírozását teljes egészében a beruházó biztosítaná, ez a megyei önkormányzatnak nem kerülne pénzébe.

Ha megyei határozattervezet nem is készült az ügyben, augusztus végén a tanácsosok többsége részt vett azon a bemutatón, ahol a RAS-HŐ által végzett tevékenységet ismertették és ahol mindenki érdeklődőnek mutatkozott a technológia iránt. Negatív véleményt nem is lehetett hallani, részletezte Bányai Ferenc, aki szerint többen azt is erényként kezelték, hogy romániai szinten úttörő lehetne Szatmár ezen technológia felhasználása terén. Azóta viszont semmi nem történt az ügyben, a kezdeti nagy lelkesedés ellankadt, Bányai és csapata pedig értetlenkedve áll a tétovázás előtt.

 

Több információ kell

 

Kovács Máté, a Szatmár megyei tanács RMDSZ-frakciójának vezetője lapunk megkeresésére elmondta, a tétovázás oka épp az, hogy egy nagyon új technológiáról van szó, amiről semmi kézzelfogható információjuk nincsen sem a tanácsosoknak, sem a szeméttelep vezetőinek. Jól hangzik, hogy kevesebb mint felére csökkenne a földbe kerülő hulladék mennyisége a beruházó ajánlata által, tette még hozzá a frakcióvezető, aki szerint azonban eddig sehol nem tudták megnézni, hogyan működik maga a folyamat, ezért kezelik fenntartásokkal a kérdést. „Ha lenne információnk arról, hogy ennek az új folyamatnak a beépítésével milyen egyéb, hosszú távú haszna lenne a megyei tanácsnak és Szatmár megye lakosságának, részünkről zöld utat kapna a kezdeményezés” — összegzett Kovács.

 

Princz Csaba