Szatmárnémeti

Tetemes adósság a Palat Jud Kft.-nél

2018.10.30 - 08:32

 

A közigazgatási palota étkezdéjét üzemeltető Palat Jud Kft. által felhalmozott adósság kapcsán Pataki Csaba megyei tanácselnök elmondta, hogy 2015-től kezdve jelentősen megnőtt a kft. köztartozása, amit szerinte csak tőkeinjekcióval lehet megszüntetni.

A megyei tanács tegnap fogadta el a közigazgatási palota étkezdéjét üzemeltető Palat Jud Kft. éves anyagi helyzetjelentését, ám nem teljesen egyhangúlag, ugyanis Ioan Pop szociáldemokrata tanácsos tartózkodott a szavazáskor, s felszólalásában arra szeretett volna választ kapni, hogyan lehetséges az, hogy egy 100 százalékban a megyei tanács tulajdonában levő kft. ilyen veszteséges lehet, illetve arra, hogy mi a megyei tanács vezetőségének terve a kft.-vel. Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke elmondta, hogy ez semmilyen módon nem befolyásolja a megyei tanács vagy az alárendelt intézmények büdzséjét, sőt, a Palat Jud Kft. is zökkenőmentesen működhet. „Sajnos a kft. gazdasági helyzete nem túl rózsás, de ez nem azt jelenti, hogy évente 100 ezer lejes hiányt termel, hanem régi adósságot gördít maga előtt 2015-től kezdődően. Érdemes tudni, hogy 2015-ben a beszállítók irányába 103 ezer, míg az állami költségvetés felé 62 ezer lejes, 2016 közepéig a beszállítók felé 108 ezer, az államkassza felé pedig 89 ezer lejes adósságot halmozott fel a cég. 2017-ben már sikerült 49 ezer lejre csökkenteni a beszállítók irányába az adósságot, ám az állam irányába 93 ezer lejes adóssága volt a kft.-nek. A beszállítóknak 2018-ban még 48 ezer lejjel tartozunk, és sajnos az állammal szemben meglévő adósságot nem sikerült olyan ütemben törleszteni, ahogy szerettük volna, mivel jelentős büntetőkamat halmozódott fel” — fogalmazott Pataki, aki hozzátette: „Az állam felé meglévő tartozásunkat két nagy csoportba sorolhatnám: egy tetemes bírság, amelyet a 2015-ös megyenapok során róttak ki a pénzügyellenőrök, amely abból adódik, hogy olyan pénzösszegre bukkantak a Palat Jud Kft. kasszájában, amely nem szerepelt a könyvelésben, míg a másik a különböző finomított szeszes italok után ki nem fizetett adókból és illetékekből gyűlt össze. E tételnél több ezer euró összértékű pezsgőről beszélhetünk.” „Gyakorlatilag egy régi adóssághalmazt gurítunk magunk előtt, ez 2015-től kezdve nagy volt, különösen a köztartozás. A vállalkozásnak az sem segített, hogy eléggé átláthatatlanul működött 2016-ig, utána leépítettük a beszállítókkal szembeni adósságokat, s az állam iránti adósságot is csökkentettük, csak ott a büntetőkamatok miatt egy helyben toporgunk” — fogalmazott Pataki. Az, hogy kevesebb az alkalmazott, nem azt jelenti, hogy meg szeretnék szüntetni a szolgáltatást. Volt olyan időszak, amikor a Palat Jud Kft.-nek 50–60–70 alkalmazottja is volt, igaz, csak pár napig, mivel aztán a megyei tanács egyéb intézményeihez delegálták őket. Véron András megyei tanácsos, a költségvetési bizottság elnöke elmondta, hogy a Palat Jud Kft. tevékenysége a régi adósságokat leszámítva nyereséges. Az igaz, hogy nem rendelkezik túl nagy jövedelemmel, de nem is veszteséges.

A megoldás érdekében egy tőkeinjekcióra lenne szükség, ami gyakorlatilag azt jelentené, hogy közpénzt kellene betenniük a kft.-be, de sajnos az idei költségvetéssel nem álltak úgy, hogy 200 ezer lejt erre tudjanak fordítani, mivel ez nem közétkeztetési program. „Nagyon jó, hogy van itt az épületen belül egy ilyen egység, s az a jövő kérdése, hogy ennek mi lesz a sorsa, minimális nyereségkulccsal dolgozik, de nem az a cél, hogy nyereséget termeljen, hanem az, hogy az itt dolgozó 500 ember ne veszítsen túl sok időt azzal, hogy elmegy táplálkozni más helyre” — pontosított Pataki, aki arra is rávilágított, hogy jövőre végleges megoldást kell találni erre a problémára, amire több lehetőség is kínálkozik.