Szatmárnémeti

Testvériskolai együttlét, megemlékezéssel

2013.04.20 - 08:45

Pénteken a szatmárnémeti Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum és a nyíregyházi Szent Imre Gimnázium diákjai közös műsor keretében emlékeztek meg a nemzet hőseiről.

A nyíregyházi Szent Imre Gimnázium és a szatmárnémeti Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum 2005 őszén kötött testvériskolai szerződést, és ettől kezdve lényegében évente találkoznak a két iskola tanulói és tanárai. Egy testvériskolai háromszöget alkotnak a munkácsi Szent István Gimnáziummal. Fontos számukra, hogy nemcsak Nyíregyházán és Szatmárnémetiben, hanem Munkácson is találkozzanak egymással rendszeresen. Tegnap a nyíregyházi Szent Imre Gimnázium tanárai és diákjai, a Rákóczi Szövetség képviselői látogattak el Szatmárnémetibe — velük volt Medgyesi Mária, a nyíregyházi Szent Imre Gimnázium igazgatónője is. „Számunkra az anyaországi és a kárpátaljai látogatások, kirándulások, a nemzeti, vallási, kulturális és történelmi értékeinknek megtekintése minden alkalommal megerősítést jelentettek identitásunk elmélyítésében” — hangsúlyozta köszöntőjében Ádámkó István, a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum igazgatója.

 

Ünnepi műsor

 

Az 1989-ben alakult Rákóczi Szövetség célja a Kárpát-medencei magyarság sokoldalú támogatása. Mivel a március 15-i rendkívüli időjárási körülmények miatt a testvériskolával való közös ünneplés terve meghiúsult, a Rákóczi Szövetség Diákutaztatási Programja lehetőséget biztosított arra, hogy tegnap együtt adózzanak a hősök emlékezetének. Az ünnepi műsor első perceiben a XII. B osztályos diákok összeállítását láthatták a jelenlévők, melyben arról esett szó, mit jelent a ma fiataljai számára a szabadság, melyért elődeink életüket áldozták. A jelenkor szabadságfelfogását tükröző gondolatok után folytatásként a nyíregyházi Szent Imre Gimnázium diákjainak produkciója a múltba kalauzolt, amely a szabadságharc szabolcs-szatmári vonatkozású eseményeit, személyeit elevenítette meg. A Dokumentumjáték az 1848–49-es forradalom és szabadságharc szabolcsi hőseinek tiszteletére című műsor elnyerte a nézők tetszését. Az ünnepi megemlékezést Csapó Ilyés Fruzsina IV. osztályos diák szavalata követte. Megyénkben immár hagyománnyá vált A Magyar Költészet Napját egy olyan költemény közös elmondásával ünnepelni, amelyet a diákok választanak ki. Mivel A Magyar Költészet Napja egybeesett a tavaszi vakációval, most megragadták az alkalmat, hogy a kezdeményezésbe bevonják a testvériskolát, és a hősök emlékezetéről szóló ünnepi perceket Ady Endre Góg és Magóg fia vagyok én kezdetű vers közös elmondásával zárták. A nap további időszakában a vendégek és a vendéglátók közös kiránduláson ismerkedtek Szatmár megye irodalmi és történelmi emlékhelyeivel.

 

 

Elek György