Nagykároly

Testközelben fotózott repülőcsodákat

2018.10.10 - 14:30

Néhány nappal ezelőtt a csehországi Ostrava városában járt Bikfalvi Zsolt nagykárolyi fotós. Itt egy NATO hadászati bemutatón vett részt, ahol harci repülőgépek mellett különböző katonai gépeket és felvonulást is fotózhatott többedmagával.

Nagyjából öt évvel ezelőtt került a figyelem középpontjába Bikfalvi Zsolt nagykárolyi fotós. Akkor arról ismerhették meg az emberek, hogy közeli képeken mutatta meg a helyieknek, milyen repülőgépek járnak a város feletti légi csatornákon. Bikfalvi hobbija később komolyabb formát öltött, hiszen szélesebb körű ismeretségre és ismertségre tett szert úgy országos, mint nemzetközi szinten, valamint részt vett a Vasile Vénig László Fotóklub létrehozásában is. Utóbbiban alelnökként tevékenykedik, s nevéhez már több kiállítás, fotóművészeti szalon megszervezése kötődik. Rendszeres vendége azoknak a repülős napoknak, amelyekre a közeli országokban kerül sor, illetve az itthoni repülős nyílt napoknak is állandó résztvevője. Legutóbb Csehországban járt egy többnapos bemutatón, s arra kértük, meséljen élményeiről.

„Minden év szeptemberében Ostravában, Csehországban kerül megrendezésre egy NATO-nap, amit összevonva szerveznek a cseh hadsereg napjával. Ilyenkor legalább kétszázezer ember gyűl össze, hiszen egész családok látogatnak ki erre az eseményre, mely egyedülálló látványosságokat tartogat a műfaj kedvelői számára. Idén Németországnak és Lengyelországnak voltak ott a kijelölt felszerelései, ami a haditechnikai eszköztár legszélesebb arzenálját jelenti. A németek rendszeresen kijönnek az ilyen bemutatókra, a határrendészeti felszerelésükkel is. Ezt a helyszínt úgy kell elképzelni, hogy a repülőtér területén egymást követő programsorozatokkal várják az érdeklődőket. Légideszantos bemutató, terrorelhárítási bemutató, túszkiszabadítási akció, drogcsempészet-felderítés stb. is a program részét képezi. Van egy stand, ahol autók felborulását szimulálják, de lehet radarokat, ágyúkat, tankokat tanulmányozni, mindent, ami a csehek hadászati kelléktárában megtalálható. Vannak szárazföldi bevetések, olyankor lőnek a tankkal és az ágyúkkal is. A program harmadik része a haditechnika bemutatását célozza. Ezek között két tevékenységet lehet megkülönböztetni: a statikust, amikor ki vannak állítva az eszközök, amik közül többet ki is lehet próbálni, és a dinamikust, amikor repülés közben figyelhetjük, fotózhatjuk a gépeket. Minket, fotósokat ez a repülős rész érdekel persze jobban, de ez nem jelenti azt, hogy ne néznénk meg a többi bemutatót is. Ebben csak az képez nehézséget, hogy az a több százezer ember is ott tolong, s így nehéz jó fotókat készíteni. A programokra ingyenesen lehet bemenni, viszont a beléptetőrendszereknél nagyon komoly ellenőrzésen kell átesniük az érdeklődőknek. Minden fáradtságot megér erre az eseményre ellátogatni, jómagam már negyedszer veszek részt rajta. Maga a helyszín is csodálatos, mintha az ember Svájcban járna, hiszen a hegyes kerékpárutak, gondozott, hegyi falvak, szép környezet és a remekül kialakított infrastruktúra tovább fokozza az élményt. Persze a legfontosabb számomra az, hogy minél látványosabb felvételeket készíthessek a repülőgépekről, s ehhez itt minden adott, hiszen nincsenek tiltott övezetek, így ki lehet választani a legjobb szöget a fotózáshoz. Az külön öröm, hogy repülőgép-ritkaságokat is láthattunk a helyszínen, így például a C17-est lehetett bejárni és fotózni, míg tavaly egy tankert volt lehetőségem. Az Airbust is lehetett fotózni, ami szintén hatalmas élményt jelentett. A magam részéről mindenkit arra biztatnék, hogy látogasson el egy ilyen eseményre, mert maradandó élményt nyújt, nemcsak a fotós, hanem a szabadidejét töltő nézelődő számára is” — fejtette ki Bikfalvi Zsolt.

 Tőtős Tímea