Jegyzet

Testi és lelki robotok

2021.10.11 - 17:00
A média, a civil szervezetek, párkapcsolati, illetve közösségi kérdésekkel foglalkozó szakmai szervezetek vagy csupán ilyen jellegű témák iránt érdeklődő személyek és csoportok egyre többet foglalkoznak az együttélés, ennek hosszabb ideig történő halogatása miatt felmerülő, valamint a közösségi életben létező problémák felismerésével, illetve azok kezelésével.

A ma embere számára olyan életlehetőségek nyíltak meg, melyekre elég sokan vágytak, viszont elég kevesen vannak, akik élni tudnak ezekkel. Minden új lehetőség új kihívást jelent, ezekre a kihívásokra pedig valamilyen módon válaszolni kell. Számtalan olyan kihívás van, amire csak mentalitásváltással lehet válaszolni. A technika fejlődése nagyon gyors, a mentalitásváltáshoz viszont idő kell. Az emberek igyekeznek lépést tartani a műszaki fejlődésnek azzal a részével, ami valamilyen módon meghatározza a mindennapi életüket, ennek azonban az az eredménye, hogy a mentalitásváltást külső tényezők irányítják, ami nem biztos, hogy jobbítja az emberek párkapcsolati vagy közösségi életét — a legtöbbször negatívan hat rá. Ez egy nagyon elgondolkoztató kérdés, ugyanis az egyén könnyen egy olyan holtpontra kerülhet, ahonnan később nehezen lehet kimozdulni. Működésképtelenné válik a párkapcsolati és a közösségi élet, ugyanakkor az egyén is elfásul, egyesek a munkába menekülnek, mások a folytonos útkeresésben tévednek el. Az egyre erősödő és nagyobb befolyást gyakoroló külső hatások oda fejlődnek, hogy a kihívásokra választ adni kényszerülő ember megpróbál alkalmazkodni, és úgy dönteni, ahogy a média vagy valamelyik véleményformáló erő irányítja. Emiatt válnak az emberek egyenruhás gondolkodásúakká és érzéketlenekké. 

Az egyik televíziós beszélgetős műsorban esett szó arról, hogy a nők — ilyen, olyan, amolyan okok miatt — mennyire figyelmen kívül hagyják a testüket, mennyire lemondanak arról. Megpróbálnak fenntartani egy kozmetikázott látszatot, de az érzéseiket elfojtják, ami az érzések elaltatásához vezet, ez pedig a nőiesség elvesztésével jár. A szociológusok már rég figyelmeztetnek arra, hogy veszélyben van a nemiség, kezd összeolvadni a nőiesség és a férfiasság, ami az emberség elvesztéséhez vezet. Mindez annak a következménye, hogy a külső hatások erősebbek, mint a belső akarat.
Lehetséges, hogy a Madách Imre által megálmodott falanszter korszak előszobájában vagyunk? Amikor az Aggastyán így szólt: „Ha a család előitéletét/ Éledni hagyjuk, rögtön összedűl/ Minden vívmánya a szent tudománynak.”. Majd így aggódott Éva gyermeke — a jövő nemzedék — miatt: „Hol van az erő,/ Mely e szent kapcsot elszakitni bírja?/ Lemondjak-é hát rólad mindörökre,/ Hogy elvessz a tömegben, és szemem/ Fürkésző gonddal hasztalan keressen/ A száz egyenlő idegen között?” 
Igen. Azt kell megelőzzük, hogy bekerüljünk a száz egyenlő idegen közé, mert akkor már nem leszünk önmagunk, hanem egy falanszter kor mesterséges intelligenciával irányított testi és lelki robotjai.

Elek György