Szatmárnémeti

Test és lélek együttes gyógyítása

2013.04.29 - 10:28

A kórházmisszióról, valamint a testi és lelki immunitásról esett szó a Szent-Györgyi Albert Társaság által szervezett Hit és gyógyítás előadás-sorozaton, melyen a Szentlélek-plébánia fiataljai egy összeállítást mutattak be Szent–Györgyi Albert verseiből.

 

Az előadások előtt a Maurer Alapítvány ingyenes vércukor- és vérnyomásmérést végzett, majd András Gyula színművész olvasott fel Örkény István egyperceseiből pénteken, a Hit és gyógyítás rendezvénysorozat újabb rendezvényén. Varga Botond, a Szatmár-Németi Református Egyházközség segédlelkésze a kórházmisszióról tartott előadást. Ismertette a kórházmisszió rövid történetét, és beszámolt azokról a tapasztalatokról, amelyeket kolozsvári teológiai évei során szerzett, amikor öt éven át foglalkozott kórházmisszióval. A kórházmisszió története a bibliai irgalmas szamaritánus esetéig nyúlik vissza: a beteg emberhez a szamaritánus lehajolt, a lévita és a pap viszont továbbment. A kórházmisszió tehát nem más, mint lehajolni a betegekhez — hangzott el az előadásban. Nem elég csak a keresztyén gyökerekhez visszanyúlni, hanem még tovább kell menni az emberiség távoli múltjában. Már a sámánok is, akik gyógyfüvekkel gyógyítottak, odafigyeltek arra, hogy nemcsak a testet, hanem a lelket is gyógyítani kell. Oda kell figyelni az emberi érzésekre, gondolatokra. A modern orvostudomány is az emberi lélek és test együttes kezelésében látja az eredményes gyógyulást. Az őskeresztyén gyülekezetekben, amikor a beteg testet megkenték különböző olajokkal, Istentől várták a gyógyulást. A harmadik században a diakónusok már nemcsak a gyülekezetük tagjait keresték fel, hanem a pogányokat is. Később megjelentek a betegházak, amikor a betegeket már elvitték otthonaikból, hogy ne fertőzzék meg környezetüket. Majd a kolostorok vették át a beteggyógyítás szerepét. Az úgynevezett hospitályok vendégfogadó, vendéglátó és vendégszerető szerepet is betöltöttek. A kórházi rendszer a tizennyolcadik században terjedt el, a tizenkilencedik században már megjelentek az orvosi egyetemek és a mellettük működő klinikák. A huszadik század első felében nagy hangsúlyt helyeztek a hadirokkantak ellátására. Ma már nincs olyan város, ahol ne lenne kórházmisszió, a kórházlelkészek feladata, hogy az orvosok által végzett gyógyítás mellett a betegek lelki gyógyításával, sok esetben a hozzátartozók lelkigondozásával foglalkozzanak.

Az orvosé a szó

Dr. Puskás Csaba a testi és a lelki immunitásról tartott magas szintű előadást, részletezve a párhuzamot a testi és a lelki immunitás között. Beszélt az immunitás feltételeiről, a lelki immunrendszerről, a lelkiismeretről, valamint arról, hogy változik-e az immunrendszer képessége idősebb korban. Tudni kell azt, hogy kölcsönhatással van egymásra a testi és a lelki immunitás, így azok az emberek, akiknek lelki problémáik vannak, az kihat a testi egészségükre is.

A rendezvény kiemelkedő eseménye volt a Szentlélek-plébánia fiataljainak műsora, akik Csirák Csaba rendezésében egy összeállítást mutattak be Szent-Györgyi Albert verseiből.

 Elek György