A sürgősségi kormányrendelet tervezete értelmében a román nyelv, az anyanyelv, valamint az idegen nyelv szóbeli vizsgája és a digitális kompetenciák felmérése helyett korábbi osztályzatokat fogadnak el/egyenértékesítenek, a tanügyminisztérium által kidolgozott módszertan szerint. A szaktárcának a sürgősségi rendelet hatályba lépésétől számított hét napon belül jóvá kell hagynia a metodológiát.
A minisztérium közvitára bocsátotta pénteken az egyenértékesítés módszertanának tervezetét is. E szerint román nyelvből és anyanyelvből a kommunikációs kompetenciák szintjét egyenértékesítik az adott tantárgyból a középiskolai években elért tanulmányi átlag kerekítés nélküli számtani középarányosával. Ha ez 5 és 6,99 között van, közepes felhasználó minősítést kap a vizsgázó, 7 és 8,49 közötti érték esetén haladó felhasználónak, 8,50 és 10 között pedig tapasztalt felhasználónak minősítik.
Hasonlóképpen állapítják meg az idegen nyelvi kompetenciaszintet is, azzal a különbséggel, hogy csak azoknak a líceumi éveknek a tanulmányi átlagát veszik számításba, amelyekben a vizsgázó tanulta az adott tantárgyat. Az 5 és 5,99 közötti középérték A1-es minősítést, a 6 és 6,99 közötti A2-es minősítést, a 7 és 8,49 közötti B1-es minősítést, a 8,5 és 10 közötti B2-es minősítést ér.
A digitális kompetencia szintjét az ebből a szaktantárgyból a 9. és 10. osztályban elért év végi átlag kerekítés nélküli számtani középértékéből számítják ki, a következőképpen: kezdő felhasználó, ha a középérték 5 és 5,99 között van; közepes szintű felhasználó, ha a középérték 6 és 6,99 között van; haladó felhasználó, ha a középérték 7 és 8,49 között van; tapasztalt felhasználó, ha a középérték 8,50 és 10 között van.
A tervezet szerint a hatodikosok országos képességfelmérő vizsgája elmarad.
Hírszerkesztő