Csütörtökön elkezdődött az orosz és az ukrán küldöttség tárgyalásának második fordulója a fehéroroszországi Belovezsszkaja Puscsa nemzeti parkban, a BelTA fehérorosz hírügynökség szerint az ukrán delegáció helikopterrel érkezett a lengyel határ közelében, Breszt megyében található helyszínhez. Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő szerint Oroszország arra számít, hogy az Ukrajnával folytatott tárgyalások a helyzet gyors rendezéséhez vezetnek és ahhoz, hogy béke lesz a Donyec-medencében, és Ukrajna minden népe visszatér a békés és méltányos élethez.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a tárgyalások előtt azt nyilatkozta: „Természetesen megtalálják majd a megoldást (az ukrajnai válságra), ebben nem kételkedem.” Ugyanakkor véleménye szerint nem kétséges, hogy az ukrán tárgyalódelegáció Washingtonból kap jelzéseket. Lavrov megismételte: Oroszország nem engedheti meg, hogy egy szomszédos országból fenyegetésnek legyen kitéve. Rámutatott, hogy Ukrajna doktrinális dokumentumaiban Oroszországgal szembeni ellenséges szándékot rögzítettek, és a szomszédos ország a NATO tagja akar lenni. Kifogásolta, hogy a NATO nem hajlandó elismerni a biztonság oszthatatlanságának elvét, amelynek értelmében egy ország a másik ellenében nem erősítheti a saját biztonságát. „Bennünket 30 éven át egyszerűen nem hallottak meg. A Nyugatnak, amely kiválóan ismeri az aggályainkat, nem sikerült és nem is fog sikerülni gőgösen figyelmen kívül hagynia őket. Erre csak a naivak számíthattak” — hangoztatta.
„Függetlenségi adó”
Lavrov a Nyugat által az Oroszország ellen bevezetett szankciókat „a függetlenségért kivetett egyfajta adónak” nevezte. „Kikívánkozik belőlem egy összehasonlítás: a maga idejében Napóleon és Hitler is arra törekedett, hogy alárendelje magának Európát. Az amerikaiak most maguk alá rendelték” — nyilatkozta. Úgy vélekedett, hogy az Északi Áramlat 2 gázvezeték története megmutatta, hogy hol van most Európa valódi helye a világpolitika porondján. Mint mondta, nem tartja a Nyugat sikerének az ukrajnai rendezés alapjául szolgáló minszki megállapodások nyolc éven át tartó akadályozását, és kifejezte reményét, hogy az ukrajnai háború miatti „hisztéria” el fog múlni. Nyomatékosította: Oroszország mindig kész a párbeszédre, de kizárólag egyenrangú alapon, egymás érdekeit tiszteletben tartva. Úgy vélekedett, hogy a NATO-val is helyreáll valamikor a párbeszéd. Lavrov szerint a szövetség tagállamai a kétoldalú párbeszéd során megértést mutatnak, de amikor összejönnek, „valami történik velük”. Úgy tűnik, hogy ott már az Egyesült Államok irányít, és parancsokat, utasításokat állít ki. Ez szomorú” — mondta, kifogásolva, hogy a nyugati média nem volt annyira szenvedélyes a Líbia, Irak és a Donyec-medence elleni háború polgári áldozatai miatt, mint most Ukrajnával kapcsolatban.
„Kacsa” az orosz hadiállapot
Szergej Rjabkov külügyminiszter-helyettes csütörtökön az RBK televíziónak nyilatkozva azt mondta, hogy Oroszország fenntartja a kommunikáció csatornáit az Egyesült Államokkal és más nyugati országokkal, elsősorban a nagykövetségek vonalán. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a rendezési tárgyalások elhúzásával vádolta meg Kijevet. „Kacsának” nevezte azt az értesülést, hogy Oroszországban hadiállapotot készülnek bevezetni, és meg fogják tiltani a férfiak kiutazását az országból. Dmitrij Rogozin, a Roszkoszmosz állami űrvállalat vezérigazgatója csütörtökön közölte, hogy válaszul az ellene bevezetett szankciókra Oroszország befagyasztja az Egyesült Államokba irányuló rakétahajtómű-exportját, és leállítja a már leszállított hajtóművek szervizelését is. Ezenkívül Oroszország beszünteti Németországgal az eddigi együttműködést a Nemzetközi Űrállomás orosz szegmensében, és önállóan folytatja a tevékenységet. Közben csütörtökön a fehérorosz Demokratikus Erők Kerekasztalának vezetője, Igor Voszkreszenszkij abbeli véleményének adott hangot: „Nekem mégis úgy tűnik, hogy ukrán partnereink húzzák az időt. Minden erre mutat. Talán tartalékosokra vagy a nemzetközi brigádok önkénteseire várnak. Nem akarják siettetni a tárgyalásokat.” Hírösszefoglaló