Nagykároly

Teret nyer a nacionalizmus Nagykárolyban?

2015.04.03 - 09:00

Több fronton indítanak támadást a nagykárolyi magyarság és a nagykárolyi magyar polgármester ellen a román nacionalisták.

Az egyik helyi, román nyelvű, nyíltan magyarellenes honlap szerkesztőinek cikkeit figyelembe véve, egy nem kevésbé közismerten magyarellenes szerző, bizonyos Dan Tănasă, egy általa képviselt, pusztán nevében európai szervezet révén beadványban kéri, hogy Nagykároly két iskolájáról, távolítsák el az oda több mint tíz évvel ezelőtt, a helyi RMDSZ szervezet által kihelyezett emléktáblákat.

Amint azt Kovács Jenő polgármester, a nagykárolyi RMDSZ szervezetének elnöke tájékoztatásul elmondta, petíció érkezett az önkormányzathoz, melyben a valamikori vármegyeházán, jelenleg a Iuliu Maniu Műszaki Líceumnak otthonául szolgáló épületen lévő Kölcsey Ferenc-, illetve az 1-es Számú Általános Iskola falán lévő Petőfi Sándor-emléktáblát kifogásolják.

A beadvány szerzője, a Méltóságért Európában Polgári Egyesület (Asociația Civică pentru Demnitate în Europa) elnöke, Dan Tănasă törvényi rendeletre hivatkozik, miszerint nem lehet kizárólag magyar nyelvű emléktáblákat kihelyezni az intézmények falán, hanem felül az ország hivatalos nyelvén, románul kell szerepelnie a feliratoknak, és esetleg alatta magyarul. A beadványban felszólítják az illetékeseket, hogy harminc napon belül távolítsák el ezeket az emléktáblákat, és helyezzenek ki újakat, melyeken legfelül az állam nyelvén szerepeljen a szöveg.

Nagykároly város RMDSZ szervezetének elnöke, Kovács Jenő mindezek kapcsán kifejtette: a beadvánnyal kapcsolatos hivatalos döntés meghozatalát megelőzően jogászokkal konzultál arról, hogy az ilyen jellegű emléktáblákra is érvényes-e a beadványban foglalt rendelkezés. „Arra kérek minden jóérzésű, húsvétra készülő nagykárolyit, hogy ne keseredjen el, ne hagyja, hogy az előterjesztők ünneprombolói szándéka célt érjen. Szomorúnak tartom ugyanakkor, hogy egyes nagykárolyi csoportosulások országos botrányok színterévé teszik Nagykárolyt, s hogy egyesek közismerten, sőt országos szinten szélsőségeseknek tartott személyeket szabadítanak rá a nagykárolyiak közösségére… Amennyiben bebizonyosodik, hogy a 21. században Romániában tényleg nem megengedett magyar nyelvű emléktáblát állítani jeles elődeinknek, akkor természetesen a nagykárolyi magyarság többnyelvűeket helyez ki majd a két emléktábla helyére” — nyilatkozta Kovács Jenő. (Az RMDSZ helyi szervezetének elnöke arra utalt nyilatkozatában, hogy a beadványt megfogalmazó Dan Tănasă több, Nagykárollyal foglalkozó cikkében a helyi PNL elnökének, Ilie Ciuta városi tanácsos feleségének neve alatt jegyzett cikkeket vette alapul. A nagykárolyi román nyelvű honlapon ritkaságszámba megy az az írás, amely ne lenne nyíltan gyűlöletkeltő.)