Szeptember 29-én ünnepeljük Szent Mihály, Gábor és Rafael főangyalokat. A Szatmári Római Katolikus Egyházmegyében Mezőfény, Batarcs és Barlafalu templomának titulusa Szent Mihály főangyal.
Régi hagyomány Mezőfényen a templom védőszentjének, Szent Mihály arkangyalnak az ünnepe, vagy ahogy a helyiek nevezik, a kirbáj. A kirbáj a Nagykároly környéki sváb falvak legrégebbi és legnagyobb közösségi ünnepe, hiszen a svábok életében mindig is előkelő helyet foglalt el a vallás. A falu lakosai napokon át készülnek az ünnepre, csinosítgatják az otthonaikat és a templomot, hiszen ezen a napon sokan megfordulnak a községben, hazalátogatnak az elszármazott rokonok, jönnek a szentmisére más községek papjai és azok a zarándokok is, akik részt akarnak venni a búcsúmisén. A szombati szentmisén számos település papja jelen volt, a templom pedig csordultig telt hívekkel, zarándokokkal. Az ünnepi szónok ezúttal Istvánfi Szilárd szamosdarai plébános volt, aki szentbeszédében kifejtette, hogy a hála és a köszönet az, ami ott van mindenki szívében, hiszen Jézus sok mindent tesz az emberekért. Szent Mihály arkangyalhoz imádkoztak őseink, és ő a mai napig védi a közösséget. A fényiek tudták, hogy mivel Szent Mihályt választották templomuk védelmezőjeként, van egy harcos védőszentjük. Ezen a szép ünnepen megköszönik neki a közbenjárást — tette hozzá.
A plébános egy kérdést tett fel a híveknek, amely így hangzott: Ki olyan, mint az Isten? Ki olyan jó, szent, hatalmas a saját környezetünkben, mint az Isten? A mai világ arra sarkallja az embereket, hogy mindenki maga oldja meg a problémáit, ne bízzon az Istenben. A mai Európa is veszélyben forog, a spiritualitás világába sodródik, hajlik át az európai társadalom a migránsáradat következtében. Az emberek elfelejtették a szentségeket, és kinevetik azokat, akik még tartanak az Istenhez. Szent Mihály döntött Isten mellett, aki nélkül nincs élet. „Szent Mihály erre tanít ma, nincsen más, akire le lehetne cserélni az Istent, a gondviselést nap mint nap. Nem élhetek soha távol Istentől, mindig vissza kell térni hozzá” — fejtette ki a lelkipásztor.
A kirbájok elengedhetetlen kelléke az ünnepi ebéd a hazalátogatott rokonokkal, majd különösen a gyerekek nagy örömére kirbáji vásárba látogathat el a család a nap folyamán. A hűvös idő ellenére most is kilátogathattak az érdeklődők a vásárba, ahol hagyományos mézeskalácsokat, játékokat és egyéb csecsebecséket vásárolhattak.