A Szent Kereszt Megtalálásának ünnepén, tegnap délelőtt 11 órakor tartották a búcsúmisét a csanálosi római katolikus templomban, a helyi és a községből elszármazott lakosok részvételével. A szentmise után a vásárban lehetett nézelődni, vásárolgatni.
A csanálosi templom titulusa: Szent Kereszt Megtalálása, így a sváb hagyományokhoz híven ezen a napon kirbájt tartanak a helyi, valamint a községből elszármazott lakosok. Nagy ünnep ez minden sváb településen, hiszen a külföldön élő rokonok mind hazajönnek ilyenkor, hogy együtt ünnepeljenek az itthon maradottakkal, imádkozzanak a szentmisén, délután pedig a kirbáji vásárban nézelődjenek. Május 3. Csanálos templomának búcsúünnepe, a szentmise délelőtt 11 órakor kezdődött. A Szent Kereszt Megtalálásának ünnepe 320. szeptember 14-re vezethető vissza, amikor Nagy Konstantin császár édesanyja, a később szentté avatott Ilona kezdeményezésére kiásták a három keresztet a Kálvária földjéből.
A legenda szerint a Pilátus által készíttetett INRI tábla külön került elő, ezért, hogy eldöntsék: melyik Krisztus keresztje, Makárius jeruzsálemi püspök mindhármat hozzáérintette egy halálos beteg asszonyhoz. Az egyiktől az asszony meggyógyult, így azt elfogadták a Megváltó keresztjeként. Szentbeszédében Ft. Seffer Dániel, a Kalazanci Szent József Líceum spirituálisa azonban nem csak erre hívta fel a figyelmet. A keresztről szóló legősibb tanítást Pál apostol korintusiakhoz írt levelében olvashatjuk. Ugyanúgy, ahogy akkoriban a korintusiak, a ma élő emberek sincsenek könnyebb helyzetben, nap mint nap küzdenek az élettel, és szembenéznek a gondokkal, legyen az lelki, megélhetési stb. Ha elfogyott az erőnk, mibe kapaszkodjunk? A kereszt erő, a keresztről szóló tanításokból és Krisztus szenvedéséből tudunk erőt meríteni — mutatott rá szentbeszédében Ft. Seffer Dániel.
„A kereszt Jézus ereje és a mi erőforrásunk. Az ember ugyanis nemcsak önmagában, hanem Isten erejében is bízhat. A gyengeségben vagyunk erősek, a hétköznapokban pedig a keresztből meríthetünk erőt” — teszi hozzá. „A kereszt az irgalmasság jele is. Zúgolódunk, lázadunk Isten ellen, de Jézus a kereszten megbocsátotta az emberek bűneit, irgalmasságot gyakorolt. A kereszt Jézus alázatáról is beszél. Jézus nem tartotta magát jobbnak az embereknél, szolga lett, alázatos lett. Ha Jézus nem ragaszkodott az elismeréshez, akkor mi miért versengünk ezért? Jézus alázata a kereszten örök példa számunkra” — e gondolatokkal zárta prédikációját Ft. Seffer Dániel. A szokás szerint zsúfolásig megtelt templomban közel húsz plébános előtt mutatta be a legszentebb áldozatot Nm. és Ft. Schönberger Jenő megyéspüspök. A szentmise után a kirbáji vásárban nézelődhettek az érdeklődők, a kicsik lufit, a nagyobbak mézeskalácsot és csavarós nyalókát vásároltak. A délutáni sürgés-forgás estig tartott, akkor ugyanis kirbáji bálra hívták a falu lakosait, ahol a Royal Team zenekar mulattatta a bálozókat.