Nagykároly

Telt házas volt a kézműves- és néptánctábor

2013.07.13 - 14:07

Szülők és gyerekek együtt örültek annak, hogy részt vehettek azon a kézműves- és néptánctanfolyamon, amelyet a nagykárolyi Platán Egyesület szervezett. A tanfolyam valóságos táborrá nőtte ki magát, a záróprogramra pénteken került sor.

 

Néptánc- és kézművestanfolyam zajlott Nagykárolyban az elmúlt héten. A tanfolyam, amely szinte táborrá nőtte ki magát, szervesen beépült a gyermekek mindennapjaiba, valamennyien örömmel vettek részt a foglalkozásokon. Negyven fő részére hirdették meg az ingyenes tanfolyamot, melyet a Bethlen Gábor Alapítvány pályázati kiírására készített nyertes projekt keretében sikerült finanszírozni. Konglovits Éva, a Platán Egyesület elnöke, a Rekettye Kulturális Egyesület egyik alapítója, ma már tiszteletbeli tagja, mindig is szívén viselte a néptánc hagyományának ápolását. Több néptánctábort szervezett, most ezt a tradíciót szeretné meghonosítani a Platán Egyesület keretében. „Azért vontuk össze a néptáncot a kézműveskedéssel, mert nem akartunk csak egyórás foglalkozást szervezni. Így szórakozva, jó hangulatban telik az idő — magyarázta Konglovits Éva hét közben —, olyannyira, hogy a pénteki zárónapon a 11 órakor kezdődő programra a részt vevő gyermekek szülei is eljönnek, és közös táncházzal zárul az ötnapos tanfolyam.” A kurzusok szervezésében számos partner segítette munkájukat. Így a Rekettye Kulturális Egyesület, amely a szakemberek felkutatásában segített, a Kulturális Igazgatóság, amely a helyszínt biztosította, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács, ahonnan segítséget kaptak a pályázat megírásához. „Nagyon fontos megjegyezni, hogy a tanfolyamokon profik oktattak. A gyerekek megtanultak többek között egyes, kettős csárdást járni a nyíregyházi Csóka Boglárka néptáncoktatótól, aki a tanfolyam minden egyes napján leutazott Nagykárolyba. A kézműves-mesterségek fortélyait Simó Judit és Lévai József szatmárnémeti szakemberek oktatták. Agyagozás, gyöngyfűzés, bőrdíszmű, csuhézás és babakészítés szerepelt a foglalkozások között” — mondta az egyesület vezetője.

 

Fő cél a kulturális értékőrzés

A foglalkozások zökkenőmentes lebonyolításában a Rekettye Kulturális Egyesület több fiatalja is segédkezett. Konglovits Éva még fontosnak tartotta kiemelni, hogy reméli, hogy sikerül az óvodásokat is bevonni abba a hagyományőrző folyamatba, melyet a későbbiekben a Rekettye Egyesület vállal fel és folytat tovább. A tanfolyam sikerére való tekintettel a folytatás lehetőségét sem zárta ki Konglovits, mondván, ha az anyagiak lehetővé teszik, ősszel még szerveznek egy 2-3 napos foglalkozást. A Platán Egyesületnek ez volt a második rendezvénye, korábban „A magyar pipa története” címmel tartottak előadást, amikor is megalakult a Nagykárolyi Pipaklub. Az egyesület célja a hagyományőrzés mellett a magyar értékek továbbéltetése továbbadása, felkarolva minden kulturális eseményt.

 

Tőtős Tímea