Teljesítmény alapú bérezési rendszer bevezetését tervezi Eugen Nicolăescu egészségügyi miniszter. Ugyanakkor márciustól megszüntetnék a magánkórházak finanszírozását az egészségügyi biztosítási alapból.
Az egészségügyben teljesítmény szerinti bérezési rendszer bevezetését szorgalmazza Eugen Nicolăescu egészségügyi miniszter annak érdekében, hogy az ágazat dolgozói Romániában maradjanak. A miniszter szerint egy objektív és átlátható rendszer motiválná a dolgozókat és vonzóvá tenné az állásokat, nyilatkozta egy szombati sajtótájékoztató keretében. Szerinte ha nem alakítják át törvényi szinten is a bérezési rendszert, nőni fognak a visszaélések. Nicolăescu emlékeztetett arra, ő volt az, aki előző miniszteri mandátuma idején megduplázta az orvosok és asszisztensek fizetését, és megtriplázta az első- és másodéves rezidensek bérét. Mikor távozott, 1100 lej volt egy rezidensi fizetés, most 700. Hozzátette azonban, hogy ebben az évben nem tudnak fizetést emelni, hanem csak 2014-től, miután változtatnak a törvényen, és ilyen módon alapozzák meg a következő évi költségvetést. Nicolăescu nem kommentálta, hogy Vasile Astărăstoae, az Orvosi Kamara elnöke általános sztrájkot helyezett kilátásba, amennyiben nem nőnek a fizetések. Raed Arafat egészségügyi államtitkár ugyanezen a marosvásárhelyi sajtótájékoztatón elmondta, nem tervezik a rezidensévek számának csökkentését, mert akkor nem tennének eleget az uniós standardoknak. A miniszter szerint, ha csökkentenék a rezidensévek számát, Románia kötelezettségszegési eljárással is számolhat. Eugen Nicolăescu fontosnak tartja az egészségügyi intézmények modernizálását is, hogy a káderek jobb és motiváló munkakörülmények között dolgozhassanak.
A magánkórházakat nem
Az egészségügyi miniszter elmondta, a tervek szerint márciustól életbe lépő új keretszerződés értelmében megszüntetik a magánkórházak finanszírozását az egészségügyi biztosítási alapból, ezáltal a közpénzeket teljes egészében az állami kórházak felé irányíthatják, ily módon 10 százalékkal fog növekedni a kórházak finanszírozása. Emellett 200 millió lejt irányoznak elő az intenzív terápiás és aneszteziológiai osztályok támogatására. A miniszter nyilatkozta. „Ha a program életbe lépése után az intenzív terápiás osztályon valaki az osztály vagy a kórház vezetéséből azt fogja kérni a betegtől, hogy ő maga szerezzen be gyógyszereket vagy egészségügyi fogyóeszközöket, az illetőnek távoznia kell majd”, mondta a miniszter.