Egészség

Télen is figyeljünk a kutyára

2014.01.04 - 11:50

Nemcsak a nyári meleg időszakban kell odafigyelni házi kedvencünkre, hanem a téli hónapokban is. Étkezésnél és sétáltatásnál is érdemes szem előtt tartani néhány dolgot. Íme néhány jó tanács!

 

Dr. Molnár Zsolt szatmárnémeti állatorvos arra figyelmezteti a kutyás gazdikat, hogy a téli időszakban is be kell tartani néhány jó tanácsot az állat védelmében, az étkeztetésére és a szabadban való tartózkodására egyaránt gondot kell fordítani. A december-januári hónapok a disznóvágások időszaka, főleg falvakon. Az állattartóknak szokása ilyenkor maradék nyers hússal etetni a kutyát, azzal azonban sokan nincsenek tisztában, milyen károkat okozhat ez. A nyers disznóhús fogyasztásával ugyanis Aujeszky-féle betegséget, azaz „álveszettséget” kaphatnak el a kutyák. A veszettség és az álveszettség tünetei között mindössze egy jelentős különbség van: az Aujeszky-féle betegség vírusával fertőzött állat nem lép fel támadólag. A sertéshús nyers fogyasztása a kutyák, macskák számára azért különösen veszélyes, mert a felnőtt sertésekben a betegség tünetmentesen is lefolyhat. A vírus emberre veszélytelen, nem okoz megbetegedést — magyarázta dr. Molnár Zsolt. Fokozott veszélyt jelent a sertésgége, -garat és -tüdő elfogyasztása. A megbetegedett kutyákon vagy macskákon 3 és 6 napon belül jelentkeznek a tünetek. A betegség számukra halálos, az állatok 36-48 órán belül elpusztulnak. Az állatorvos ilyenkor már csak a hátralévő pár órás szenvedéstől tudja megkímélni az állatot. A szakorvos arra is figyelmeztet, hogy kocsonyafőzéskor is figyeljünk oda, mit adunk az állatnak, hiszen az ételben található csontok veszélyesek, bélelzáródást okozhatnak.

 

 

Séta a szabadban

 

A kutyákat télen sem lehet a négy fal között tartani, sétáltatni kell őket. Ilyenkor alkalmazkodni kell a téli körülményekhez. Aktív mozgás esetén nem szükséges a kutyákat felöltöztetni, azonban a nagy hideghez a jobbára lakásba tartott kutya nincs hozzászokva. Ilyen esetben nem árt valami ruhácskába bújtatni, kivált ha sokat fog a kutya egy helyben állni. Havazás esetén gyakoriak a téli balesetek, ugyanis a hó alatt nem látható szilánkok, üvegdarabok megvághatják a kutya talppárnáját, ha belelép. Ez gyakran erős vérzéssel jár, ilyenkor szorítókötéssel kell ellátni a sebet, és a sürgősségire szállítani az ebet, ahol szakszerű ellátásban részesül.

A főleg falvakra jellemző kinti állattartás esetén a gazdik figyeljenek arra, hogy a kutyának többször cseréljék a vizet, hiszen a téli hidegben hamar belefagy az edénybe. Ilyenkor előmelegített ételeket adjunk az ebnek, és a kutyaólat rongy helyett szalmával béleljük ki, hiszen így nem lesz olyan könnyen vizes, és cserélni is gyakrabban lehet.