Szatmár megye

Tele vannak a hócipők a tanársztrájkkal

Jogszabályba foglalt bérszabályozást kérnek, a kormány szerint összeget törvénybe foglalni nem lehet. (Fotó: archív)
2023.06.05 - 10:09
Egyre fogy a szülők türelme a pedagógusok munkabeszüntetése miatt, ha tovább húzódik a sztrájk, félő, hogy vagy be lesz fagyasztva a tanév, vagy meg fog kelleni hosszabbítani. Már nem hiszik el a szülők, hogy a tanárok azért tüntetnek, hogy a tanulóknak jó legyen.

Nagy problémákat okoz a kisgyermekes szülők számára, hogy nincs tanítás az iskolákban és hogy nem tudták megoldani a gyerekeke felügyeletét sem a tiltakozás idejére a pedagógusok. Május 22-e óta tart a tanársztrájk, nagyon sok szülő azóta kénytelen munkahelyére magával vinni a gyerekét és egyre több az ilyen eset, mert amelyik családban az elején még meg tudták oldani a szülők felváltva kivett szabadságokkal, mostanra „kifogytak a napokból”. Nem egy helyen, például élelmiszerboltban, étteremben, vagy futárcégnél látni kisgyereket, akit nem volt kivel hagynia a szülőknek és akit lekötni elég nehéz úgy, hogy közben a munkát is végezni kell.

Tanévhosszabbítás?

Június negyedikei az utolsó hivatalos bejelentés a tanügyi szakszervezetek részéről: amíg nincs törvény a béremelésről, addig nem bíznak a kormányban és folytatják a sztrájkot. Múlt héten azt mondta a tanügyminiszter, hogy ha ezen a héten nem kezdődik meg az iskola, meg kell majd hosszabbítani a tanévet.

Gyerek, tanár, jövő

Mivel szó sincs arról, hogy a tanárok visszamennének a katedrára, a munkabeszüntetéssel szemben egyre kevésbé toleráns szülők maguk is tiltakozó akciót fontolgatnak, közösségi oldalon szervezik a maguk tiltakozását: nem fogják iskolába engedni a gyerekeiket június 16-a, a tanév hivatalos véget érte után. Egyik jelszavuk: „Tanárok nélkül nincs jövő, de gyerekek nélkül nincsenek tanárok!” – utalva ezzel arra, hogy az oktatás alapeleme nem a pedagógus, hanem a gyerek.

Nehéz idők, tetézve

Elmondásaik alapján főleg a nyolcadikos és tizenkettedikes gyerekek és szüleik vannak bajban, rájuk jövőt meghatározó vizsga vár ebben a hónapban. Ezeket nem csak megtartani lenne fontos, hanem felkészíteni is ezekre a tanulókat, de az úgy nem fog menni, hogy a sztrájk miatt tíz iskolanap tanórái elmaradtak. Egyes szülők összegeznek is, emlékeztetve sorstársaikat arra, hogy a most érettségizni aspirálók két évet a pandémia árnyékában tanultak át, tavaly óta a szomszédban dúló háborúval és annak következményeivel szembesülnek, a nehézségeket és a nyugtalanságot csak tetézi ez a mostani sztrájk és a vizsgákkal kapcsolatos bizonytalanság.

Sok kérdés

És feltesznek a szülők sok-sok kérdést:
— Mivel tud a gyerek segíteni a sztrájkoló tanároknak a kívánt célt elérni, miért kell őket is belevinni?
— Miért nem lehetett legalább az ovikban gyűjtőcsoportokkal működni? 
— Miért a gyerekeket és a szülőket kihasználva kell béremelést kicsikarni? Miért nem korszerűsödik a szakszervezet és lép túl a „sztrájkszokáson”?
— Miért nem lehetett a mostani vizsgaidőszak helyett például a szeptemberi iskolakezdést sztrájkkal megtorpedózni?
— Ha a kezdőknek és a nem-pedagógus alkalmazottaknak kicsik a fizetései, miért nem azok sztrájkolnak?
— Ha a pedagógusoknak joguk van a sztrájkhoz, akkor hol van a gyerekek oktatáshoz való alkotmányos joga?
— Ha a tanügyi szakszervezet minden évben úgy ítéli meg, hogy kicsik a fizetések, minden évben lesz sztrájk?
— Mennyire fogja érdekelni a gyerekeket a tanulás, amikor azt látják, hogy a tanárok nem ésszel, hanem daccal akarják a problémáikat megoldani?

Princz Csaba

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON!