— Meséljenek kicsit a Fiatal Tehetség Programról. Mikor indult, kiknek szól, milyen képzést takar?
— C. M.: A FIT Programot 2015-ben indítottuk el, kezdetben csak négy magyarországi városban, azzal a céllal, hogy a 10 éves gyerekeknek egy olyan tehetséggondozást nyújtsunk, amit a közoktatás nem tudna megadni. Annyira sikeres volt az első évfolyam, és annyira pozitívak voltak az első visszajelzések, hogy arra gondoltunk, ezt a képzést ki kell terjeszteni, és több magyarországi városban is elindítottuk a projektet. Hat éve fut már, és azt látjuk, hogy a gyerekeknek ezen idő alatt tudtunk olyan ismereteket átadni, szemléletformálást elindítani náluk, ami túlmutat a közoktatáson, kinyitja számukra a világot. Ez azért fontos, mert olyan területekkel foglalkozunk a Fiatal Tehetség Programban, amik az iskolákban kis hangsúllyal jelennek meg, de fontosak, és körbeölelik mindennapi életünket, pl. a tudatos médiafogyasztás, az internetnek a kritikus, tudatos használata, vagy ide tartozik az olyan modern és jövőbe mutató területeknek a feltérképezése, mint az űrkutatás, jövőkutatás vagy a különböző drónokkal, robotikával kapcsolatos területek. Ami nagyon fontos, hogy a FIT Programban — és ezt ugyanúgy Erdélyben, mint Magyarországon is szeretnénk kidomborítani —, hogy egy játékos jelleg dominál. Nálunk a foglalkozások mindig valamilyen élményközpontúságra építenek. Erre egy látványos példa az, hogy van egy egészségügyi tudatosságunk, és bár találkoznak hasonlóval az iskolában, nálunk egy próbababán vagy ambubabán újraélesztést végeznek, sebkötözést hajtanak végre egymáson, és meglátogatnak egy mentőállomást is, gyakorlati tapasztalatokat szereznek arról, hogyan működik az egészségügy világa. Egyrészt fontos, mert ismereteket ad át számukra, másrészt kinyitja számukra a világot, és megismerik, hogy milyen szereplői vannak. Mindenütt van egy nagyon erős lokális vonulata is a FIT-nek, és azt szeretnénk, ha ez Szatmárnémetiben is meglenne.
— A FIT az ötödikes, azaz 10 éves gyereknek is szól. Ebben a korosztályban lehet szűrni, hogy ki a tehetséges?
— C. M.: 10 éves gyerekeknél a tehetség nagyon csírájában van jelen, de két dolgot mindenképp tudunk figyelni, például azt, hogy mennyire van meg bennük a nyitottság. Egyrészt arra, hogy új területekkel találkozzanak, új területeket fogadjanak be, másrészt pedig arra, hogy társakkal, csoportban kooperációban dolgozzanak, ugyanis mi erre kényszerítjük a gyerekeket úgymond, hogy ne magányos farkasként vagy kis szobatudósként dolgozzanak egyedül, hanem csapatban, közösségben éljék meg ezt az egészet. Ez az egyik, amit tudunk figyelni, a másik pedig az, hogy mennyire van meg benne az a terhelhetőség és motiváció, ami ahhoz kell, hogy elviselje, szombatonként vannak ezek a képzésalkalmak. És nagyon fontos, hogy a gyermek is érezzen magában késztetést arra, hogy elmenjen a foglalkozásokra. És nyilván emellett olyan hagyományosabb faktorokat is lehet figyelni, mint a problémamegoldó készség, intelligencia vagy egy személyes beszélgetés keretében a saját érdeklődési kör. Ezeket tapogatjuk le, térképezzük fel, amikor beszélgetünk a gyerekekkel.
— Kiknek szól a program? A szülők partnerek a tehetséggondozásban?
— C. M.: Ez egy magyar tannyelvű program, a képzések magyarul zajlanak, ezért lányeges, hogy a diákok értsék, és tudják követni ezt, ezért elsősorban a magyar diákokat várjuk, bárhonnan is jönnek. Fontos elmondani, hogy minden városban, bárhova is megyünk, csak úgy működhet jól ez a program, ha 3 fontos partnerrel, szereplővel jóban vagyunk. Ezek közül az egyik a városvezetés. Szerencsére itt, Szatmárnémetiben a polgármester úr részéről óriási támogatást és nyitottságot találtunk, ez nagyon fontos ahhoz, hogy megnyissa a kapukat, és tényleg egy közös célért dolgozzunk. A másik ilyen rész a pedagógusok, iskolák, tanfelügyelőségek, intézményvezetők, és azt kell megérteni minden szereplőnek, hogy a tehetséggondozás egy közös munka, mert mi jutunk el az iskolavezetőkön keresztül a diákokhoz, és amit mi tanítunk a gyerekeknek, azt utána az iskolában is tudják kamatoztatni. Merthogy nem egy szigorúan vett kiválasztottaknak szóló elitképzést csinálunk, hanem egy olyan közösséget szeretnénk építeni, ahol a gyerekek felelősséget éreznek környezetük iránt, és visszamenve az osztályba ott is motorjai lesznek az osztályközösségnek és a haladásnak. És a harmadik fontos szereplő a szülő, merthogy támogató szülői közösség nélkül semmilyen tehetséggondozásnak nincs realitása. Szerintem ezen a ponton érdemes megjegyezni azt, ami fontos üzeneteként a szülők, nagyszülők felé megfogalmazható: azáltal, hogy a gyerekeket elküldik ide diáknak, ők is profitálhatnak, hiszen ők is részesülnek belőle. Csinálunk egy szülők akadémiája rendezvénysorozatot, ahol pontosan a szülőknek, a nagyszülőknek azt szeretnénk megmutatni, hogy a tehetség támogatásának milyen szülői, családi feltételei vannak, és olyan szakembereket hívunk, akik ebben segíthetnek, irányt mutathatnak. Például erdélyi vonatkozásban Kádár Annamária mesepszichológus, aki a FIT Programnak védnöke és tanácsadója volt, ő például szokott szerepelni ezeken a rendezvényeken.
— F. E.: Június 14-én tartunk is szülők akadémiáját Annamáriával, mely online fog zajlani. A szülők már bejelentkezhetnek, ismerkedhetnek a FIT tehetséggondozás, -felismerés és -ápolás fogalmával. Azt fogjuk majd Annamáriával kicsit körbejárni, hogy ha Erdélyben is beindul több helyen a program, a szülők lássák, értsék, hogyan is közelítsenek a tehetség kérdéséhez, és legyen bennük annyi rálátás, nyitottság, hogy motiválják a gyermekeket, hogy jelentkezzenek a programba.
— A FIT Program ingyenes képzéseket biztosít? Hány fős csoportban működik?
— C. M.: Fontos kiemelni, hogy teljesen ingyenes a program. Van egy olyan célja is FIT Programnak, hogy segítse a társadalmi mobilitást. Nagyon sok különóra van a nagyobb városokban, melyekért komoly pénzeket fizetnek a szülők, pl. nyelvóra, robotika stb. Viszont a FIT-nek ez az előnye, hogy aki tehetséges, aki beillik a tehetségrendszerünkbe, annak ingyen biztosítunk előrehaladási lehetőséget. Igazából bármilyen környezetből érkezhet az a gyermek, ugyanazokat a feltételeket tudjuk neki biztosítani.
Pedagógiai szempontból kiforrott a létszám, 25 fővel indulunk el, és csoportbontást alkalmazunk hetedik évfolyamtól kezdve, hogy akkor már kicsit személyesebbé válhasson a történet, illetve amikor nyelvoktatást szervezünk, azt is ilyen 8 fős kiscsoportokban tesszük, mert így válik hatékonnyá.
— Mikor indulnak Szatmárnémetiben a képzések? Mikortól lehet jelentkezni?
— F. E.: Már lehet jelentkezni. A fit.mcc.ro oldalon, a jelentkezés fülecske alatt minden információ megtalálható, és szintén ott egy adatlapot kell kitölteni, illetve a szülőknek egy ajánlólevelet kell megfogalmazniuk a gyermekről. Augusztus 30. a jelentkezési határidő, és szeptemberben zajlik a kiválasztás, visszaértesítés, és aztán kezdődik a program. A FIT Program szépsége, hogy amit megkap a budapesti gyerek, megkapja a szatmári is. Annyi kivétellel, hogy effektív az oktatókat mind a 22 helyszínre nehéz lenne elvinni, ezért lesznek erdélyi oktatóink is. Nagyon örülünk, hogy a programban a nemzetközi palettán mozgunk, hozunk magyarországi előadókat is, illetve itthoniakat is.
— Mi történik azokkal a gyerekekkel, akik részt vettek a FIT Programban? Elengedik a kezüket a középiskolában, avagy van folytatása a FIT-nek?
— F. E.: Az MCC-nek van egy középiskolásoknak szóló programja is, mely 2013 óta működik Erdélyben, Szatmárról már több diák is a program résztvevője. Ez a jó ebben a programban, hogy most ötödiktől megkezdve tulajdonképpen az egyetem végeztéig mellettük állunk, illetve a munkaerőpiacon való elhelyezkedésben is tudunk majd segíteni nekik. Ha a közösségünk tagjai lesznek, akkor kapnak egy életútig tartó kapcsolódást és közösséget. A középiskolásoknak szóló program abból a szempontból egy kicsit rugalmasabb, hogy ide bármilyen érdeklődőt várunk, nekik is online képzések, e-learning-programok, illetve hétvégi kontaktalkalmak vannak kidolgozva egy-egy workshoppal, előadással tarkítva. Már most is jelentkezhetnek a IX–XII. évfolyamok diákjai. A leendő tizenkettedikeseket is várjuk, ha éreznek magukban ambíciót, akkor jelentkezhetnek, mert mi számukra is tudunk nyújtani a program által olyan hasznos, jó dolgokat, amiket a továbbiakban tudnak kamatoztatni. Június 13-ig tart a jelentkezés a középiskolásoknak szóló programba, az MCC oldalán megkapnak minden információt az érdeklődők. Úgy a FIT keretében, mint a középiskolás diákoknak angol és román nyelvképzést biztosít a program, igaz, kis csoportokban. Fontos megérteni, hogy a képzés az életre készít extrákkal. A nyelvképzés is a beszédkészség fejlesztésére helyezi a hangsúlyt.
Sógor Beáta