Szatmárnémeti

Tegyünk szívünk egészségéért!

2021.06.29 - 11:17

A szív- és érrendszeri betegségek nagyon sok szépkorú napjait nehezítik meg világszerte, ezért a Szatmárnémeti Szociális Igazgatóság égisze alatt működő nappali idősközpont munkatársai e téma kapcsán egészségügyi szemináriumot szerveztek péntekre. Az esemény meghívott előadói dr. Campian Maria Sidonia családorvos, Papp Evelin dietetikus és táplálkozási tanácsadó, valamint Anzik Arnold személyi edző voltak. Az eseményen a klubtagok és az intézmény munkatársai mellett az idősek számára nyújtott szociális szolgáltatások terén érdekelt helyi állami és civil szervezetek képviselői is részt vettek.
Dr. Campian Maria Sidonia családorvos a főbb rizikófaktorok felsorolásával kezdte előadását, amelyek többek között a következők: a magas koleszterinszint, a magas vérnyomás, az elhízás és a túlsúly, a fizikai inaktivitás, a nem elegendő gyümölcs- és zöldségfogyasztás, a dohányzás, az alkoholfogyasztás. Ezt követően részletesen kifejtette a kardiovaszkuláris betegségek megelőzésének hatékony módjait, mint: az egészséges táplálkozás, a rendszeres testmozgás, a dohányzásról való leszokás, illetve a passzív dohányzás kerülése, az alkoholfogyasztás mértékének csökkentése, a stressz visszaszorítása, a testsúly normál paraméterek között tartása és nem utolsósorban az elegendő és pihentető alvás. A családorvos szerint az önkéntes programokba való bekapcsolódás is jótékonyan hat az idősek egészségére. Beszámolt arról, hogy évről évre szemtanúja annak, hogy egy szatmárnémeti líceumot meglátogató, francia idősekből álló önkéntescsapat tagjai milyen jókedvűek, és mennyire kiváló formában vannak, még a 80–90 évesek is. Dr. Campian nagyszerű dolognak és követendő példának tartja, hogy azáltal érzik hasznosnak magukat, hogy jót tesznek, segítenek. Előadása végén említést tett a nevetésterápiáról, ami a klubtagok számára egyáltalán nem idegen, hiszen az intézmény pszichológusának köszönhetően már volt alkalmuk megtapasztalni annak jótékony hatását. 
Papp Evelin dietetikus és táplálkozási tanácsadó bemutatta a résztvevőknek a DASH étrendet és a mediterrán diétát, amelyeknek a szív- és érrendszeri betegségek prevenciója terén való hatékonyságát kutatások támasztják alá. Felvázolta továbbá az ideális (kis)tányér tartalmát is, amelynek fele zöldség, egynegyede fehérjetartalmú élelmiszer, a fennmaradó része pedig teljes kiőrlésű gabonaféle. Előadását három fontos tanáccsal zárta. Először is csökkentsük a sóbevitel mennyiségét! Nemcsak arra kell vigyáznunk, hogy mi magunk ne sózzuk meg nagyon az ételt, hanem azokra az élelmiszerekre is, amelyek eleve tartalmaznak sót (köztük a kenyér is). Ezért azt javasolja, vásárláskor mindig olvassuk el a termékek címkéit, és válasszuk azokat, amelyeknek a sótartalma kisebb. Só helyett használjunk inkább fűszernövényeket ételeink ízesítésére! Másodszor: fogyasszunk minél kevesebb, koleszterinben gazdag élelmiszert, és harmadszor: részesítsük előnyben a halból készült fogásokat, amelyeket legalább heti két-három alkalommal illesszünk be étrendünkbe!
Anzik Arnold személyi edző az aktív sportolásnak a szív- és érrendszeri betegségek megelőzése terén bizonyított hatékonyságáról tájékoztatta az időseket, azt javasolva, hogy kétnaponta legalább 30 percet sportoljanak, alaposan megmozgatva az ízületeiket. Tudatosította az egyszerű, mindennapi mozdulatokra való odafigyelésnek, azok helyes elvégzésének a fontosságát, mint például a leülés vagy a felállás. A jelenlévők szívesen kapcsolódtak be a személyi edző irányításával elvégzett közös gyakorlatokba. Anzik Arnold kihangsúlyozta, hogy a fő az alapok rendbetétele, aztán jöhetnek a komolyabb kihívások. Több, otthon elvégezhető gyakorlatot is megmutatott az időseknek, amelyeket a napi mozgásrutinjukba beépítve fizikai erőnlétük, de ugyanakkor a hangulatuk is sokkal jobb lesz. 
Az esemény végén a résztvevők kötetlen beszélgetés keretében tették fel kérdéseiket a meghívottaknak.

Az idősek egészségéért a mindennapokban is


A Szépkorúan is aktívan elnevezésű, EU-s alapokból társfinanszírozott projekt keretében tavaly megnyitott szociális intézmény fokozott figyelmet fordít a klubtagok egészségének megőrzésére. Az intézmény egészségügyi asszisztense, Doboş Lidia rendszeresen monitorozza az idősek egészségi állapotát, vérnyomását, vércukorszintjét. Hetente kétszer, kedden és csütörtökön egészségügyi tornát tart a központ. A klubba járó 65+-osoknak fizikai kondíciójuk megőrzésére asztalitenisz, szobabicikli, futópad, valamint talpmasszírozó berendezés is rendelkezésükre áll. A központ rendszeresen szervez a péntekihez hasonló, egészségügyi témájú bemutatókat, valamint a testet és lelket energiával feltöltő kirándulásokat. Szép eredményeket ért el a klub az átoltottság terén is, hiszen a koronavírus elleni vakcinát az idősek majdnem 100%-a megkapta. Az országos szinten zajló informálási kampányba a központ munkatársai már az év elejétől lelkesen bekapcsolódtak, tájékoztatták az ellátottakat az elérhető oltások típusairól, a lehetséges mellékhatásokról, és előjegyezték őket az online platformon, amennyiben ezt igényelték. 
A klub szívesen fogad minden 65 év feletti, Szatmárnémetiben élő szépkorút, aki szeretne minél tovább aktív maradni, és egy igazi, összetartó idősközösség tagjává válni. Bővebb felvilágosítás az intézmény székhelyén, valamint a 0361.422.457-es telefonszámon igényelhető.

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Dan Manolachescu előadás: „Teljesen lebénulva még öngyilkos sem tudsz lenni!”

Belovagolt négy kontinenst. Arabokat tanított lóról nyilazni, lovaspólózott a brit elittel. Magas lovon ült évekig, a kifejezés valódi és átvett értelmében is. Sokszor esett le lóról, de csak egyszer rosszul.
Szatmár megye

Pénz a vállalkozásoknak 2024: finanszírozási lehetőségek vállalkozások számára

Tájékoztató rendezvényt tart a Szatmár Megyei Kereskedelmi Agrár- és Iparkamara csütörtökön — elérhető finanszírozási programok a középpontban.
Szatmárnémeti

A Caritas két éve segít a nehézségekkel küzdő ukrajnai embereken

A Szatmári Egyházmegyei Caritas szociális szolgáltatásokkal és változatos programokkal törekszik enyhíteni a Máramarosszigeten, Nagybányán és Szatmárnémetiben, valamint ezen települések szomszédságában élő ukrajnai menekültek nehéz helyzetén.