Vidék

Téglajegy a Megmaradás Házához

2020.06.10 - 15:05

Évszázadok teltek el úgy, hogy az egykor saját református lelkésszel rendelkező Mezőteremen nemhogy református lelkész, de még csak reformátusok sem laktak. Pedig 1736-ban még anyaegyházként szerepelt az összeírásokban. A kilencvenes években újraalakult gyülekezet mindennapjairól és terveiről dr. Geréb Miklós lelkipásztor nyilatkozott korábban, s az interjúban részletesen beszélt arról is, hogy az 1700-as évek végén szinte teljesen megszűnt a mezőteremi református egyházközség.

A település lakossága kicserélődött, az egyház elveszítette a tagjait és a vagyonát is. Egészen 1996-ig nem létezett a településen református közösség. Akkor kezdődött el az időközben házasság révén odaköltözött híveknek a felkarolása, és egy hosszú, viszontagságos utat járt be innentől kezdve az újjáéledő gyülekezet, egészen 2015-ig, amikortól ismét bekapcsolódott közigazgatásilag a nagykárolyi egyházmegyébe.

„Jelenleg 25 fős a mezőteremi református gyülekezet. A Német Demokrata Fórum székházában tartjuk az istentiszteleti alkalmakat, amelyet jó szívvel bocsátottak a gyülekezet rendelkezésére. Illesse köszönet érte őket, amiért befogadtak bennünket! A korábbi években havonta egyszer volt istentisztelet. 2019-ben úgy döntöttünk, hogy megduplázzuk ezeknek a számát, tehát legyen havonta két vasárnap is, amikor az emberek eljöhetnek, találkozhatnak a lelkésszel, Isten igéjét hallgathatják. Családlátogatást tartottunk. Öt presbiterünk van. Fontos számunkra, hogy a gyülekezetet iratmisszióval támogassuk: naptárakat, imaheti olvasókönyveket, kalendáriumokat, imádságos könyvet juttattunk a református gyülekezet tagjaihoz. Ezt úgy oldottuk meg, hogy lehetőleg mindenkihez jusson. Kicsi a gyülekezet, kicsi a közösség, de akkor legalább ilyenformán segítsük őket, hogy hozzáférjenek azokhoz a kiadványokhoz, amelyek a református identitásukban és hitükben segítik őket” — mesélte a lelkipásztor.

A teremi gyülekezet (és nem csak) egyik nagy álma válna valóra azzal, ha egy saját épületük lehetne. Már a kezdettől látható volt, hogy 25 ember kevés egy ilyen nagy volumenű beruházás megvalósításához, mégis mertek nagyot álmodni. Első lépésként egy telket vásároltak, melyre egy közösségi házat szeretnének építeni. Szándékosan nem templomot vagy egy hivalkodó épületet, hanem a lehetőségekhez mérten egy mértéktartó, szerény, de a szakrális jellegét és a közösség felé nyitott jellegét szeretnék ennek az épületnek kihangsúlyozni. Ezt az épülettervet a Mezőteremi Magyar Megmaradás Házának nevezték el. Az ingatlan egy 145 négyzetméter alapterületű, egyszintes épület, amiben az imaterem mellett lenne konyha, ebédlő, két vendégszoba és fürdőszoba központi fűtéssel ellátva, terasz és egy kicsi harangtorony, ami a vallásos jellegét hangsúlyozná ki a közösségi háznak. Az istentiszteletek tartása és a vallásos rendezvények mellett szeretnének közösségi programoknak is helyet biztosítani. Előadásokat kívánnak szervezni, melyekre vallási és nemzeti hovatartozástól függetlenül várnák az érdeklődőket. Az egész falu számára kívánnak egy hasznos intézményt létrehozni.

Elkészült a tervrajz és egy előzetes költségvetésbecslés, ami arról szól, hogy az első kapavágástól a kulcsrakész állapotig nagyjából 58 millió forintba kerülhet az építkezés. Igyekeznek rövidesen beszerezni az engedélyeket, és azt követően pályázni fognak, hogy elindíthassák a projektet.

A kezdeti lelkesedést nem vetette vissza az időközben eluralkodó világjárvány. Bár mindenki életét próbára tette ez az időszak, a Megmaradás Házának megálmodói folyamatosan előre néznek. A cél elérése érdekében téglajegyeket is kibocsátottak, melyek megvásárlásával bárki hozzájárulhat a ház felépítéséhez.

„A téglajegyek vásárlásával Ön is a támogatók sorába léphet. Hamarosan forgalomba hozzuk az 50 lej címletű Ezüst, a 250 lejes Arany, ill. az 500 lej névértékű Gyémánt téglajegyeket. A pontozott helyen az Ön neve fog megjelenni, s egy közösségi összefogás emléke marad, amelyre mindig büszkén fog visszagondolni, amikor elmegy az elkészült épület mellett, vagy betér hozzánk a Megmaradás Házába. A téglajegyek kizárólagos forgalmazója a Mezőteremi Református Egyházközség” — írják a kezdeményezés létrehozói, akik egyúttal Fosztó Zoltánnak is kifejezték köszönetüket, a téglajegyek szerkesztési munkájáért.

A téglajegyek megvásárlásán kívül az alábbi bankszámlaszámon lehet hozzájárulni a Mezőteremi Magyar Megmaradás Háza építéséhez:

PAROHIA REFORMATĂ TIREAM, CIF: 9867023

RO-44-BTRLRONCRT-0329-3709-01, BANCA TRANSILVANIA, CAREI.

Ajánljuk még a témában:

Vidék

Gazdáktól rászorulóknak – hogy mindenkinek jusson kenyér a mindennapokban

Mezőteremen tartották vasárnap a Partiumi Búzaösszeöntő Ünnepséget.
Vidék

Mezőteremen tartják az V. Partiumi Búzaösszeöntő Ünnepséget

A rendezvény 10 órakor szentmisével kezdődik a mezőteremi Szentkereszt római katolikus templomban
Szatmárnémeti

Agyaggalamb-lövész kapott Pro Urbe díjat

Százból kilencvenkilenc szatmári nem is tudja, hogy tízszeres országos bajnok, kétszeres rekordtartó és kétszeres nemzetközi díjazott agyaggalamb-lövésze van Szatmárnémetinek. Horaţiu Bonea Pro Urbe díjat kapott pénteken.