Szatmárnémeti

„Te is egy darab szabadság vagy”

2020.03.09 - 09:35

A magyar történelem talán legbátrabb napjai előtt tisztelegtek kortárs és klasszikus költők hazafias verseit szavalva a diákok, immár kilencedik alkalommal. A nyertesek a március 15-i ünnepségen is elszavalhatják majd a versüket.

Kilenc évvel ezelőtt fogalmazódott meg a Magyar Ifjúsági Kezdeményezés és a LiterArt Magyartanárok Egyesülete ötlete egy olyan szavalóversenyről, amelyen a versenyző diákok hazafias versekkel tisztelegnek egyrészt a magyar történelem talán legbátrabb napjai és szereplői előtt, másrészt lélekben is ráhangolódnak a szabadságharc és forradalom emlékünnepére. A versenyen való megmérettetés külön tétje pedig, hogy mindkét kategória (V–VIII., illetve IX–XII. osztályosok) nyertese elszavalhatja versét március 15-én a Petőfi-szobornál, egy harmadik (szintén első helyezettnek minősített) tanuló pedig az Északi Színházban megrendezésre kerülő, városi szintű ünnepségen. A verseny első perctől nagy népszerűségnek örvendett, a szervezők pedig pár évvel ezelőtt úgy döntöttek — a korabeli márciusi közhangulat szellemét is idézve —, hogy kiviszik az iskola falai közül, s egy-egy kávézóban rendezik meg. Szombaton délelőtt a Csizmadiaszín épületében lévő Red Hat Yard amúgy is kellemes-hangulatos helyisége öltött ünnepi öltözetet (köszönhetően a MIK és kiemelten Molnár Gyöngyi és Muresán Tímea munkájának), amelyet csak még inkább erősített a 15 versenyző, a zsűri és a drukkerek (szülők, pedagógusok, ismerősök) mellére tűzött kokárda. Az egybegyűlteket Kohán Máté üdvözölte Szabó Magda Hinni című versével, majd Gál Gyöngyi magyartanár, a LiterArt Egyesület elnöke köszöntötte őket, s mint fogalmazott: „Március 15-e minden magyar szívét megdobogtatja. Ez az az ünnep, amelyen kicsik és nagyok a térre mennek, örvendenek a tavasznak, a családnak, de leginkább annak, hogy elődeik ezen a napon egykor kivívták egész Európa csodálatát, s a magyarság nevét a szabadságszeretet szinonimájává tették. Ma erre a napra, erre az ünnepre készülünk. A történelmi eseményekről történelemórán tanulnak a diákok, erről az eseményről azonban nem csak tanulnak, hanem mint valamikor a márciusi ifjak, maguk is részt vesznek benne, azonosulnak azokkal az eszmékkel, amelyek a márciusi ifjakat vezették, s amelyek ma és mindenkor érvényesek.”

Az általános iskolások kategóriájában hatan, míg a gimnazisták korcsoportjában kilencen álltak a Gál Gyöngyi magyartanár, Németi Szabolcs, a MIÉRT vezetőtanácsi tagja, városi tanácsosjelölt és Szabó Kinga Mária újságíró alkotta zsűri elé — ki klasszikus, ki kortárs, ki még kortársabb (például Márton László: Bowen monológja, sötétben) verset szavalva. A díjátadó előtti értékelőn Gál Gyöngyi örömmel ki is emelte, hogy a klasszikus versek mellett már merészkedtek kortársakat is hozni a versenyzők, akik szépen, felkészülten szavaltak, s érzékelhető volt: ahogy megszólította őket a vers, úgy tették ünnepivé az eseményt, s március 15-én minden magyarnak üzenni fognak.

Az V–VIII. osztályosok kategóriájának első helyezettje Németi Nóra Eszter (Bălcescu–Petőfi Általános Iskola, felkészítő: Hudák Mária), a második Lévai Zoltán (Rákóczi Ferenc Általános Iskola, felkészítő: Tivadar Melinda) — ők a Petőfi-szobornál fognak szavalni —, a harmadik és LiterArt-különdíjas Miklovics Mária (Kölcsey Ferenc Főgimnázium, felkészítő: Forizs Enikő) lett, a Szatmári Friss Újság különdíját pedig Simon Bettina (Óvári Általános Iskola, felkészítő: Vas Edith) kapta.

A X–XII. osztályosok kategóriájának nyertese Tamás Dóra (Kölcsey Ferenc Főgimnázium, felkészítő: Fisár Erika) — ő az északi színházbeli ünnepi műsoron szaval majd —, a második helyezett Puskás Panna (Kölcsey Ferenc Főgimnázium, felkészítő: Bagosi Ilona), a harmadik helyezett pedig Fehér Anna (Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, felkészítő: Szász Anikó) lett, míg a Szatmári Friss Újság különdíját Szilágyi Anna (Kölcsey Ferenc Főgimnázium, felkészítő: Forizs Enikő), a Szamos kulturális folyóirat különdíját pedig Kalik Karola (Szatmárnémeti Református Gimnázium, felkészítő: Lovász Erzsébet) kapta.