Szatmárnémeti

Tavaszi elektronikai nagytakarítás

A gyűjtés után elkezdik hosszú útjukat a feldolgozási folyamatban az általunk elektronikai hulladékként leadott eszközök (Fotó: mewa.hu)
2022.05.03 - 12:00
Véget ért a tavaszi e-szemét-gyűjtési akció, több mint 5 tonna régi gép és elektronikai alkatrész gyűlt össze — de a sorozatnak még nincs vége. Májusban is lesz ilyen a hónap első szombatján Nagykárolyban és utolsó szombatján Szatmárnémetiben.

Elektronikaihulladék-gyűjtéssel támogatta meg a szatmárnémeti háztartások tavaszi nagytakarítását a polgármesteri hivatal és az Axial Logistics Kft., április negyedikétől április harmincadikáig szerveztek fokozott tempójú gyűjtési akciót a megyeszékhelyen. A dolognak meg is volt az eredménye, több mint 5 tonna régi gép és elektronikai alkatrész gyűlt össze, ennyivel kevesebb kerül a háztartási hulladék közé, ahol valójában nincs mit keresnie, ennyit tudnak újrahasznosításra feldolgozni a következő időszakban. Hasonló akció volt Nagykárolyban is az elmúlt hónapban, ott 3,5 tonna ilyen jellegű hulladék gyűlt össze.

Elviszik, ha nagy

Az Axial Logistics cég egyik munkatársa nyilatkozott az ügyben lapunknak, aki elmondta, hogy április utolsó napján, szombaton volt az utolsó gyűjtési napja a múlt havi akciónak, de májusban is folytatják a gyűjtőpontokon zajló gyűjtést. Szokás szerintiek lesznek az utcai gyűjtőpontok megnyitásának időpontjai. Minden hónap első szombatján Nagykárolyban, az ottani polgármesteri hivatallal együttműködve, minden hónap utolsó szombatján pedig Szatmárnémetiben nyitnak meg elektronikaihulladék-gyűjtő pontokat. Érvényben marad az a szabály is, hogy aki akkora háztartási géptől akar megszabadulni, amelyiket nem bírja az ilyen akciók idején a gyűjtőpontra elvinni, az a 0745.085.376-os telefonszámon kérhet háztól való elszállítást. Ilyet nem csak az utcai gyűjtőpontok aktiválása idején kérhetnek az emberek, bármelyik munkanapon kilenc és öt között elérhető az Axial Logistics valamelyik munkatársa ezen a számon.

Begyűjtik, majd mentesítik

A leadott eszközök, alkatrészek útja a begyűjtő cégtől az újrahasznosító céghez vezet, ahol a gépek darabokra lesznek szedve, és az egyes darabok anyaguknak megfelelően csoportosítva. Műanyagra, fémre, üvegre vannak bontva és ennek megfelelően feldolgozva, a nem hasznosítható részeik vagy a mérgező anyagok pedig szakszerűen kerülnek ártalmatlanításra, megsemmisítésre.

A használt gépektől ilyen végleges formában megszabadulni a leghasznosabb, hiszen a használt gép eladása, illetve megvétele, azaz további használata nem tehermentesíti a rendszert, a valaki más által továbbra is használt, nem korszerű, sokat fogyasztó gép ugyanúgy visszaveti a hatékonyságra törekvést, mintha régi gazdájánál maradt volna. Háztartási szemétben végeznie egy-egy háztartási gépnek meg pláne nem lenne szabad, mert mérgező anyagok kerülhetnek ki ebből földbe, vízbe, levegőbe. A szelektív gyűjtőkbe pedig szintén nem valók az ilyenfajta hulladékok, mert túlontúl összetettek anyaghasználatot illetően, úgyhogy a gyűjtőpontok üzemeltetése továbbra is hasznos szegmense marad a környezetbarát hulladékgazdálkodásnak.

Mi számít e-szemétnek?

Azt mondják a szakemberek, hogy minden, ami korábban konnektorról, akkumulátorról vagy elemről működött, vagy áramkörrel rendelkező alkatrésze valaminek, elektromos vagy elektronikai hulladéknak, röviden e-hulladéknak számít. Az ilyesmiket viszik el az Axial Logistics emberei, ilyesmiket lehet a szombati, gyűjtőpontos akciók ideje alatt leadni. Ebbe a kategóriába tartoznak a háztartási gépek (pl.: mosógép, hűtőszekrény, mosogatógép, hajszárító, porszívó, vasaló, radiátor), az információtechnológiai (IT) és távközlési berendezések (pl.: számítógép, nyomtató, monitor, mobiltelefon, táblagép, fülhallgató, elemtöltő), a szórakoztató elektronikai cikkek (pl.: magnó, televízió, rádió, videokamera, fényképezőgép), elektromos szerszámok (pl.: elektromos fűrész, fűnyíró, fúrógép, flex, fejlámpa), szabadidős és sportfelszerelések, játékok (pl.: elektromos futópad, villanyvonat) vagy épp orvosi berendezések (pl.: vérnyomásmérő, elemes lázmérő).

Princz Csaba