Szatmárnémeti

Tavaszhozó kézműves márciuska

2016.02.25 - 19:00

Szebbnél-szebb, természetes anyagokból készült kézműves márciuska közül válogathatnak mindazok, akik kilátogatnak a VI. Aranykapu Kézműves Márciuska Vásárba.

A kulturális egyesület hagyományos vásárán természetes anyagokból – például nemez, kerámia, csuhé, gyöngy, fa – kézzel készült márciuskák közül válogathatnak az érdeklődők március másodikáig, ha az időjárás is engedi, akkor délelőtt tíztől délután hat óráig.

Csütörtökön, a vásár első napján már a délelőtti órákban sokan megálltak megcsodálni a kézművesek, képzőművészek portékáját: a tavaszhozó márciuskákat.

„A márciuska hagyományának pontos eredete nem ismert, de megtalálható úgy a románok lakta területeken, mint a bolgároknál, vagy Macedóniában és Albániában is. A régi időkben, március elsején, a márciuskát napfelkelte előtt ajándékozták a gyerekeknek, fiataloknak, lányoknak és fiúknak egyaránt” – magyarázta érdeklődésünkre Nezezon Enikő, az Aranykapu Kulturális Egyesület elnöke.

A márciuska zsinórja, mely két összesodort fehér és vörös, vagy fehér és fekete gyapjúszálból állt, az ellentétek egységét jelképezte és jelképezi ma is: nyár–tél, meleg–hideg, termékenység-terméketlenség, világosság-sötétség. A zsinórt vagy kézre kötötték, vagy nyakban hordták március elsejétől egészen addig, amíg a tavasz biztos jelei megjelentek. Ekkor a márciuskát vagy egy rózsára vagy egy virágzó fára kötötték, hogy szerencsét és bőséget hozzon, vagy a levegőbe dobták, abba az irányba, ahonnan a vándormadarak érkeztek. Erdélyben a márciuskákat az ajtóra, ablakba, vagy a háziállatok szarvára akasztották, mert úgy tartották, hogy így el lehet űzni az ártó szellemeket és megidézni az életet, a megújuló erőket – mesélte Nezezon Enikő.

Napjainkban a márciuskát általában a lányoknak, nőknek, gyermekeknek ajándékozzák március elsején, akik ezt a bal csuklón karkötőként vagy a szív felett, a mellkasra tűzve viselik. Jelenleg a márciuska szokása sokat veszített kezdeti jelentéséből, azonban továbbra is megmaradt a természet újjászületésének, a tavasz megérkezésének, a szerencse, az egészség és a szeretet jelképének.

Bumbuluț Krisztina