Belföld

Tavasszal kell permetezni

2019.03.11 - 12:29

Egy kis idejük még van azoknak, akik eddig még nem csinálták meg a tavaszi, lemosó permetezést, ám a következő pár nap az, amikor még a rügyfakadást megelőzően elvégezhető ez a kerti munka.

A gyümölcs- vagy díszfákkal rendelkezők tudják, hogy az egyik legfontosabb megelőző növényvédelmi tevékenység a tavaszi, bő vegyszeres vízzel történő lemosó permetezés; a szakemberek szerint ezt feltétlenül el kell végeznie annak, aki az év hátralévő részében egészséges fákat szeretne a kertjében tudni.

Kulitár Mihály szatmárnémeti kertész elmondta, hogy azért kell még rügyfakadás előtt elvégezni ezt a tavaszi növényvédelmi akciót, mert a rügyek megjelenésekor a kéreg alatt áttelelő élősködők azonnal nekiesnek ezeknek, és még azelőtt ki kell irtani őket, hogy táplálkozni kezdenének. Kétfajta permetszert kell ilyenkor jó bőven a pucér fákra szórni: a réztartalmú szerrel kell kezdeni, pár napra rá pedig következhet az olajos. A réztartalmú a kártevő gombákkal végez, az olajalapú permetszernek pedig rovarölő hatása van. Egyiket sem szabad párás, esős, ködös időben vagy fagyban kijuttatni, az olajosat pedig ezen felül leginkább napos időben, a déli órákban kell a fákra szórni, mert azok az élősködők, amelyeket ez hivatott elpusztítani, a nap többi szakában, hidegben vagy rossz időben elrejtőznek, így nincs meg a kellő hatás.

A virágzási periódus végeztével, amikor már hullanak a szirmok, újra elő kell venni a permetezőt, figyelmeztet Kulitár; ilyenkor felszívódó méreggel kell eljárni, és teljes nyugalommal fel lehet vinni a szert a fákra, az eljárás nem rontja a megtermékenyítést. Főleg a cseresznyét érdemes ilyenkor kezelni, de soha nem azonnal ható kontaktméreggel, mert az ezt a fajta fát kedvelő kártevők már a virágban lerakják a petéiket, így esélyünk sincs az egészséges gyümölcshozamra.

Levélbontás után érdemes figyelni a fákat, és ha a gazda besodort, megfeketedett leveleket talál, akkor levéltetű-kolónia miatt kezdhet el aggódni, amely főleg az ágak hegyén növő, friss hajtásokat teszi tönkre. Ezeket kell érintkezéskor ható, kontaktméreggel megszórni. A fertőzött ágvégek levágása nem oldja meg a problémát olyan hatékonyan, mint a permetezés, mert a lehulló ágról a lombba belehullanak a tetvek, és ott folytatják a levélrágást, ahol abbahagyták.

Kulitár szerint a gyümölcsfa-tulajdonosok manapság rá vannak utalva a permetezésre, annyira ellenálló és sokféle kártevő pusztít, hogy vegyszerek alkalmazása nélkül lehet biogyümölcsöt termelni, de hozamra és szép termésre nem lehet számítani.