A Szatmár megyei lakosok legszívesebben Félixfürdőn, Kovásznán, Szovátán, Herkulesfürdőn és a tengerparton kezeltetik magukat. Két éve Tasnád is felkerült a gyógyüdülési listára, igaz csak 5 hellyel.
Országos viszonylatban ebben az évben 293 millió lejt költenek központi költségvetésből — az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) megyei kirendeltségeinek közvetítésével — gyógyüdülőjegyekre. A helyeket a pénztár tulajdonában lévő TBRCM cég biztosítja más, hasonló profilú egységek közreműködésével, ami számokban azt jelenti, hogy összesen 53 ezer gyógyüdülőjegyre kötnek szerződést ebben az évben — olvasható a Szatmár Megyei Nyugdíjpénztár félévi kiértékelőjében. Mint az érintettek körében már ismeretes, az ügyfélnek gondoskodnia kell arról, hogy időben, de legkevesebb 30 nappal azelőtt iktassák kérvényét, mielőtt elkezdődik az általa kiválasztott turnusban az üdülés. A leadott kérvényen a betegség kezelésére alkalmas településeket is meg kell jelölni (legtöbb hármat), elbírálás után a végeredményt legtöbb 5 munkanapon belül közli az érintettel a hivatal, azaz kiderül, hogy melyik üdülőhelyen kezeltetheti magát a beteg, és mikor veheti át a területileg illetékes nyugdíjosztályon a gyógykezelésre feljogosító jegyet.
Közkedvelt a tengerpart
Mint Eugenia Sabău, a Szatmár Megyei Nyugdíjpénztár vezetője elmondta, ami az intézmény 2012–es első hathavi statisztikáját illeti, megyénk 1198 jegyet kapott júniusig, amit az intézmény kérésére további 278 jeggyel egészítettek ki. Ez azt jelenti, hogy 1476 hellyel gazdálkodhatott a pénztár, 1370 jegyet (ebből 264 térítésmentest) használtak el, ami 92,82%–os felhasználási arányt jelent. A Szatmár megyeiek az olyan üdülőhelyeket kedvelik általában, mint: Félixfürdő, Kovászna, 1 Mai, Vatra Dornei, Szováta, Herkulesfürdő és a tengerpart. A kínálatban olyan helyek is vannak, melyek iránt érdektelenek az itt élő emberek. Például nem is kérik, vagy csak elvétve utazik valaki az olyan gyógyüdülőhelyekre, mint Amara, Târgu Ocna, Slănic Moldova, Sinaia, Predeal. A pénztár ajánlatában az érdektelenség ellenére ezek a helyek a továbbiakban is szerepelnek, s ezeken a pontokon is ugyanúgy kiszolgálják az odautazókat, mint máshol. Természetesen a kérelmezők igényeit is igyekszik a szatmári hivatal figyelembe venni, például Tasnádra több helyet kértek. Mint ismeretes, két éve Tasnád is felkerült a gyógyüdülési hálózat listájára, s ezzel bekerült az országos vérkeringésbe. A 2011-es évben megyénk részére 5 tasnádi helyet utaltak ki, bár innen sokkal több igénylő lenne. A bukaresti országos igazgatósággal egyeztetve természetesen ezt is figyelembe veszik, és azt az általános jelenséget is, hogy amikor az üdülési turnus időpontja egybeesik egy nagyobb vallási ünneppel, arra az időszakra az emberek egyszerűen nem igénylik a helyeket. Ami az elmúlt évi statisztikai adatokat illeti, megyénknek 3241 jegyet irányoztak elő, a listát további 1178 hellyel egészítették ki. A pluszhelyeket azért kérte a Szatmár Megyei Nyugdíjosztály, mert miközben összesen 4419 jegy talált gazdára, 6573 kérelmet iktattak. Végül 4228 jegyet vettek át az ügyfelek, ami 95,68%-os kihasználtságot jelentett 2011–ben.
Karikás Enikő