A Tasnád és Nagykároly környéki települések lakói sem járultak a megszokott számban az urnák elé, szokatlan módon ezúttal a sváb településeken is alacsony részvételt mértek.
Tasnád és Nagykároly környéki tereputunk során azt tapasztaltuk, hogy délelőtt aránylag kevesen járultak az urnákhoz, legtöbb helyen kevesebben mint a tavaszi Európai Parlamenti választásokon. Tasnádon 17 órakor a szavazásra jogosult 7324 lakos közül 2943 személy szavazott. Az RMDSZ szervezetének szavazóházi biztosai kétóránként telefonon közölték Kis-Kasza Balázzsal, az RMDSZ tasnádi szervezetének irodavezetőjével, hogy a szavazóházakban hányan járultak az urnákhoz. Kiss Albert hatvankét éves tasnádi lakos mosolyogva hagyta el a szavazóházat, kérdésünkre elmondta, hogy 1990-től minden szavazáson részt vesz, minden alkalommal jobbat remél, de a várt jó még nem jött el. Ettől függetlenül elmegy szavazni, hogy ne érhesse az a vád, hogy rajta múlott valami. Katona Péter, az RMDSZ tasnádi szervezetének elnöke bízik abban, hogy Tasnádon az RMDSZ jelöltje kap annyi szavazatot, mint amennyien szavaztak az RMDSZ–listára a tavaszi választáson.
Börvelyben már délig sokan adták le voksukat. Kiss Zoltán polgármester bizakodóan mondta, hogy a magyarság megmutatja erejét. Börvelyben erősnek látszik az Erdélyi Magyar Néppárt, de kemény kampányt folytattak a PD-L, a PSD és a PNL aktivistái is. A svábok lakta településeken a vártnál alacsonyabb volt a részvételi arány. Leitner János, a Német Demokrata Fórum Szatmár megyei elnöke nem kívánta kommentálni a helyzetet, véleménye szerint meg kell várni a választási eredményeket, hogy kiderüljön: Iohannis vagy a magyar jelöltek kapták a több szavazatot. Erdei D. István a nap végén leszögezte, az RMDSZ számára az a jó, ha alacsony a részvételi arány. Szerinte az, hogy a magyarság milyen arányban vett részt a választáson, a polgármesterek hozzáállását tükrözi.
Település Szavazásra jogosultak száma Szavazók száma
Kaplony 2700 910
Csomaköz 1112 315
Mezőpetri 1300 421
Csanálos 1200 505
Mezőfény 1630 602
Elek György