Vidék

Tasnádi oktatási intézményekben jártak a táborozók

2013.10.25 - 13:05

A tehetséggondozás és a roma gyerekek felzárkóztatása a célja annak a projektnek, amelynek révén egy egyhetes tábor kezdődött hétfőn a tasnádi termálstrand melletti Szarvas Szállóban.

 

Hétfőn kezdődött és hétvégén ér véget a tasnádi termálstrand mellett található Szarvas Szállóban az a diáktábor, amelyet a Babeş-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Pszichológia és Neveléstudományok Karának szatmárnémeti kirendeltsége a Debreceni Egyetem Hajdúböszörményi Gyermeknevelési és Felnőttképzési Karával rendezett meg egy közös nyári tehetséggondozó projekt keretében, a magyar kormány támogatásával.

Amint azt dr. Végh Balázs Bélától, a BBTE szatmárnémeti kirendeltségének adjunktusától megtudtuk, a táborban a Debreceni Egyetem hajdúböszörményi karának 15, a BBTE szatmári tanítóképzőjének pedig 10 egyetemi hallgatója, továbbá 5 magyarországi, illetve 2 szatmárnémeti egyetemi oktató vesz részt. „Az egyhetes tábor arról szól, hogy a diákok délelőttönként a Tasnádon lévő iskolákat és óvodákat látogatják, ahol megfigyelő tevékenységet folytatnak, délutánonként pedig az oktatókkal közösen megtárgyalják az aznapi eseményeket, továbbá előkészülnek a következő napra” — vázolta fel a napi programot az egyetemi adjunktus, aki egyben a projekt határon inneni felelőse. Végh Balázs Béla elmondta még, hogy erre az alkalomra olyan diákokat választottak ki, akik a legjobb pedagógiai képességekkel rendelkeznek, és a legjobb óvónők, tanítók lehetnek a jövőben.

A tábor másik célja a multikulturális közeg tanulmányozása, ugyanis Tasnádon négyféle nemzetiség él együtt, a román, a magyar, a sváb és a cigány. Ezekbe a közösségekbe is ellátogattak, és antropológiai filmeket készítettek a miskolci tanszék szakemberei, Biczó Gábor és Dallos Csaba révén.

A magyarországi diákokat irányító dr. Bálint Péter egyetemi oktató a Magyarországon már működésbe lépett romastratégiát emelte ki: „Mi elsősorban a roma közösség felzárkóztatására helyezzük a hangsúlyt. Diákjaink ezért olyan óvodai és iskolai osztályokban gyakorlatoztak, ahol roma gyerekek is vannak, emellett pedig egy csoportjuk a cigánytelepre is ellátogatott, hogy felmérje az ottani életviszonyokat.” Az oktató hozzátette, hogy a magyar kormányl 2 millió forinttal támogatta a projektet.

A projektfelelősök ezúton is szeretnék megköszönni a tasnádi pedagógusok segítségét a tábor ideje alatt.

 

Ifj. Deák Endre