Szatmárnémeti

Tartsuk Szatmárban adónk 3,5%-át!

Tavaly az adófelajánlásra jogosultak mindössze 26,95 százaléka élt a lehetőséggel Fotó: SZFÚ Archív
2022.05.19 - 20:00
Idén is május 25-e a határidő, amíg felajánlhatjuk személyi jövedelemadónk 3,5%-át valamely civil szervezetnek, egyháznak, így is segítve jótékonysági tevékenységeiket — most, a járványhelyzet és korlátozások után kiemelten fontos a segítség.

A 2003/571-es adótörvény értelmében minden állampolgár rendelkezhet személyi jövedelemadója 3,5%-áról, amelyet olyan civil szervezetnek ajánlhat fel, amelynek tevékenységét támogatni szeretné — a  2021-es évi jövedelme utáni adójának a 3,5 százalékát a 230-as űrlap kitöltésével ajánlhatja fel civil szervezetek számára. A felajánlást mindenkinek saját magának kell kezdeményeznie, ám ez nem kerül anyagilag plusz megterhelésbe, csak egy is kis időt kell szánni a formanyomtatvány kitöltésére és megfelelő helyre történő eljuttatására. A Szatmár megyei civil szervezetek már az év elején elkezdtek kampányolni annak érdekében, hogy minél több emberhez eljusson az információ, miszerint felajánlhatja adója 3.5%-át. Sokan nem törődnek ezzel a lehetőséggel, vagy épp nem akarnak törődni vele. Pedig fontos lenne, hogy segítsük a helyi civil szervezeteket, hiszen a koronavírus-járvány és az annak következtében bevezetett korlátozások talán az ő tevékenységüket érintette a legjobban.

A váratlan jövedelem-kiesés ezen szervezeteket azért érintette különösen érzékenyen, mert legtöbbjüknek nincsenek számottevő pénzügyi tartalékai, pályázatokból, projektekből, adományokból „élnek”, gyakran egyik napról a másikra — ugyanakkor a civil szervezetek rengeteg fontos társadalmi feladatot látnak el, amelyeket sem a piac, sem pedig az állam nem tud betölteni. A szatmári Angel Dog Egyesület elnökével folytatott korábbi beszélgetésünk során elmondta: annyira megviselte az egyesületet a járvány, hogy szinte semmilyen tevékenységet nem tudtak folytatni, hisz a látássérültek számára, vakvezető kutyát kitanítani nem csupán energiát igényel, hanem anyagi hozzájárulást is, ami a koronavírus-járvány idején igencsak megcsappant. Ezért számítanak ők is a segítségre annak érdekében, hogy minél előbb, és minél több kutyát tudjanak tanítani, hogy azok majd a látássérültek barátai, segítőivé tudjanak válni.

A Szatmárnémeti Freelife Egyesület is nap mint nap problémákba ütközik, közösségimédia-felületein sokszor kér segítséget, hisz az állatmentők menhelye már túlzsúfolt, rengeteg éhes szájat kell etetniük, nem bírják önerőből etetni, tisztán és egészségesen tartani a kutyusokat. És ez csupán két civil szervezet, a rengeteg szatmári közül, amelyeknek felajánlhatjuk adónk 3.5%-át, annak érdekében, hogy tovább segíthessék városunkat, és a benne élő rászorulókat. Szerteágazó azon civil szervezetek tevékenysége, amelyeket támogathat személyi jövedelemadójának 3,5 százalékával, többek között a jótékonysági akciókat lebonyolító egyesületek, az iskolai egyesületek, de a színház és az egyházak számára is fel lehet ajánlani ezt az összeget. 

Miből, kiknek, hogyan

Fizetésekből származó jövedelmek, nyugdíjból származó jövedelmek (ha volt adózás a nyugdíj után), bérletből származó jövedelmek, egyéni/mezőgazdasági tevékenységből származó jövedelmek, szerzői jogdíjakból származó jövedelmek után lehet felajánlani a személyi jövedelemadó 3,5 százalékát. Arra is lehetőség van, hogy a felajánlás egyszerre két évre is megtörténjen, ehhez be kell jelölni a szervezet neve fölött található opciót. Amit tennie kell az adófelajánláshoz: kék írószerrel kitölteni az 230-as űrlapot, a felajánlónak az első oldalon az első pontot kell kitölteni.

Természetesen annak a civil szervezetnek az adatai is kell szerepeljenek a formanyomtatványon, amelyiknek adományozni szeretne. Fontos, hogy nyomtatott betűvel, olvashatóan legyen kitöltve, név, személyi szám (CNP), lakcím és az elérhetőségek. Amennyiben a formanyomtatvány II. pontjánál nem tudja meghatározni a 3,5%-ból származó összeget, hagyja üresen a helyet, az illető összeget kiszámolják az adóhivatalban. A kitöltött űrlapot minden esetben alá kell írni a Semnătura contribuabil résznél, majd le kell adni azt a lakhelyhez tartozó adóhivatalban, eljuttatni a kiválasztott egyesülethez, vagy postai úton ajánlott levélben feladni az adóhivatal címére. 

Ha még nem sikerült eldönteni, hogy melyik szervezet munkáját szeretnék támogatni, a redirectioneaza.ro oldalon több mint 2000 hazai nonprofit egyesület adatait — Szatmár megyei civil szervezetekét is — megtalálhatják, itt kiválaszthatják azt az entitást, amelyiket szívesen támogatnák jövedelemadójuk 3,5 százalékával. 

A Mentsétek meg a gyermekeket! (Salvaţi Copiii) romániai egyesület korábban közölt hivatalos adatai szerint 2021-ben Romániában az adófelajánlásra jogosult állampolgárok mindössze 26,95 százaléka élt ezen jogával, a többiek adója az államkasszában maradt. A 2020-as jövedelem felajánlható adóhányadával tavaly országos viszonylatban 22 647 nonprofit egyesületet támogatott a romániai lakosság, s összesen 1 830 307 formanyomtatványt adtak le, 1 701 967-et az illetékes adóhatóságnál személyesen adtak le, vagy postán küldtek el az adóhatósághoz, míg 128 340-et virtuálisan regisztráltak. Tavaly 305,93 millió lej felajánlás érkezett a támogatott nonprofit egyesületekhez az adófelajánlás révén.

Amennyiben minden munkavállaló élne az adófelajánlás lehetőségével, akkor évente több mint 200 millió euró jutna a hazai nonprofit egyesületekhez. Ne hagyjuk elveszni ezt az összeget, hiszen lehet nekünk nem tűnik soknak, de egy civil szervezet számára hatalmas segítség lehet, főleg ha nem csak egy személy szánja el magát adója felajánlására. A „kis lépés az embernek, de nagy lépés az emberiségnek” mondás most nagyon jól láttatja, sőt, érezteti magát, hiszen sok „kis lépés” megtételével elérhetjük, hogy helyi civil szervezeteink a jövőben is végezhessék munkájukat. Segítsünk, hogy továbbra is segíthessenek. 

Szilágyi Kinga