Szatmárnémeti

Társadalmi párbeszéd, másképp

2012.08.30 - 18:57

A Szociális Párbeszéd Bizottságának csütörtöki munkaülésén többek között a mezőgazdasági termékek áfájának csökkentéséről és a házi beteggondozók bérével kapcsolatos problémákról is tárgyaltak.

 

A csütörtöki munkaülésen szó esett a Szociális Párbeszéd törvényének módosítási szándékáról is. Liviu Pop társadalmi párbeszédért felelős tárca nélküli miniszter elmondta, hogy szeptember 5-ig összesíteni szeretnék a vállalkozói szféra és a szakszervezetek részéről beérkezett javaslatokat. Ezek véglegesítése után a törvénymódosításokat közvitára bocsátják, és elküldik a Világbanknak és a Nemzetközi Valutaalapnak is, reménykedve abban, hogy még idén ősszel elfogadják a törvényjavaslat végső változatát. A román gazdaság fellendítése érdekében egyik célkitűzés a mezőgazdasági termékek áfájának 9%-ra való csökkentése. Másik fontos probléma a házi beteggondozók bérének rendezése. Az eddigi megállapodások szerint ezek 80%-át az állam finanszírozza, és a helyi önkormányzatoknak csak a fennmaradó 20%-ról kell gondoskodniuk. Mircea Ardelean, a Szatmár Megyei Adó- és Pénzügyi Igazgatóság (DGFP) vezetője elmondta, hogy a megye házi beteggondozóinak járó bérek fedezésére 26 millió lejre lenne szükség, amiből eddig 14 millió lejt adott a kormány. A 20—80%-os arányt tekintve azonban még 7 millió lej körüli támogatásra lenne szükség a kormány részéről. Liviu Pop hozzátette, hogy ez a törvény is módosításra szorul, ugyanis már hosszú ideje okoz problémát ezeknek a béreknek a kifizetése.

A csütörtöki munkaülésen olyan témákban folytak a megbeszélések, mint a közalkalmazottak bérével kapcsolatos intézkedések, a munkaerőpiacon való elhelyezkedéshez szükséges szakmai képzések vagy a villany- és a gázárak növekedésének megállítása érdekében történő stratégiák. Emellett szó esett a Szociális Párbeszéd törvényének módosításáról is. Az elsők között szólalt fel Maria Băjan, a Mondiala szakszervezet elnöke, aki a könnyűiparban dolgozó munkások javadalmazásával kapcsolatban szólalt fel, és kérelmezte az ebédjegyek adózásának eltörlését, arra hivatkozva, hogy a közalkalmazottak és a nyugdíjasok is visszakapják, amit korábban levágtak vagy levontak, a magánvállalkozások alkalmazottjai viszont csak dolgoznak, és nem látnak semmi előrelépést. Ioan Secan, a Demokratikus Szakszervezetek Romániai Föderációja (CSDR) szatmári szervezetének elnöke, mint elmondta, fontosnak tartja, hogy a szociális párbeszédek ne süketnémák párbeszédei legyenek, hanem a törvény módosításánál mindenki véleményét vegyék figyelembe. Oprea Victor, a Szabad Tanügyi Szakszervezet képviselője nehezményezte, hogy még bírósági határozat után sem kapták vissza a tanügyi káderek a levágott pénzüket, Liviu Pop pedig erre azt válaszolta, hogy ezen összegek visszafizetése négy évre beütemezve történik.

A jelenlévők többsége a Szociális Párbeszéd törvényével kapcsolatban adott hangot elégedetlenségének, mire a felelős miniszter javaslatokat kért tőlük a törvény módosítására. A találkozón ezenkívül bemutatták a Humánerőforrás-fejlesztési Operatív Program keretein belül létrehozott „Együtt a szociális párbeszéd fejlesztéséért Romániában” elnevezésű projektet, melynek legfontosabb céljaként a partnerkapcsolatok fejlesztését, valamint a civil társadalom kezdeményezéseinek ösztönzését tűzték ki.

Mészáros Petra