Az év eleje óta és eddig, de különösen az elmúlt egy hónapban közzétett 20 000 új álláshirdetéssel a turisztikai ágazatba toborzók a negyedik helyen állnak a rangsorban, a harmadik helyen álló élelmiszeripari munkáltatók után.
"Iparágak szerinti bontásban az év eleje óta és eddig 40 000 új álláshelyet jelentettek be a kiskereskedelemben, 26 000-et a szolgáltatásokban, 21 000-et az élelmiszeriparban és 20 000-et az idegenforgalomban. A tavalyi év azonos időszakához képest a turizmusban növekedett az állások száma, ugyanakkor a call center / BPO és az IT / telekommunikációs területekről érkező ajánlatok száma kissé csökkent" - mondta Bogdan Badea, az eJobs Románia vezérigazgatója.
Kevesebb a távmunka
A tavalyi évvel ellentétben a munkáltatók távoli állásokba történő felvételi szándéka is csökkenő tendenciát mutat. Így az év elejétől mostanáig csaknem 10 000 távmunkahelyet hirdettek meg (az összesen több mint 160 000 álláshelyből), míg tavaly ez a szám 17 000 körül volt.
Szintén csökkenés tapasztalható 2022-hez képest a külföldről érkező állások esetében: januártól mostanáig az összes kiküldött állás 6,7%-át halmozták fel, szemben a 2022-es 8,7%-kal. "A munkáltatók által idén meghirdetett állások 87,4%-a romániai volt, és olyan munkaköröket képviselt, amelyekhez irodai jelenlét szükséges. Ha nem is naponta, de legalább heti 2-4 napot. A munkáltatóknak a távmunka irányába történő elmozdulása a munkaerőpiac egyik fontos idei trendje volt. Ez azonban szembekerült a jelentkezők egyre növekvő vágyával, hogy olyan állásokra jelentkezzenek, amelyek lehetővé teszik számukra, hogy maguk döntsék el, hol szeretnének dolgozni" - magyarázza Bogdan Badea.
E tekintetben a január 1. és május 30. között regisztrált 4,4 millió pályázat 83,6%-a romániai, nem távoli, 14,7%-a távoli és 1,7%-a külföldi állásokra vonatkozott.
A tavalyi évhez képest a külföldön kínálkozó lehetőségekre vonatkozó pályázatok aránya nem változott, viszont a távmunkákra vonatkozó pályázatok aránya nőtt, az állandó irodai jelenlétet igénylő állásoké pedig csökkent. "Emellett a pályázatok tekintetében egy kicsit nagyobb élénkülést látunk az egész területet tekintve. Havonta körülbelül 900 000 jelentkezést kapunk, ami majdnem 10%-kal több, mint tavaly. A platformon az új jelentkezők száma pedig 17%-kal nőtt ebben az időszakban 2022 első félévéhez képest" - teszi hozzá Bogdan Badea.
A legtöbb jelentkezést a kiskereskedelmi munkáltatói hirdetésekre érkezett. Ezt követik a szolgáltatások, a call center/BPO szektor, az IT/távközlés, a pénzügyi/banki, az idegenforgalmi és az élelmiszeripar.
Az év első felének másik fontos tendenciája az álláshirdetésben feltüntetett fizetéssel rendelkező állások számának növekedéséhez kapcsolódik.
Míg a tavalyi év első felében a meghirdetett állások kevesebb mint 30%-ánál jelent meg a fizetés az álláshirdetésben, addig idén ez az arány közel 40%-ra emelkedett. Nagyjából 53 000 álláshirdetésben szerepelt a fizetés, amely minden jelentkező számára látható volt.
Hírszerkesztő