Belföld

Tárgyalás volt, egyezség nem született — hétfőtől sztrájkolnak a pedagógusok

2023.05.21 - 17:05
Az általános sztrájkot nem a szakszervezeti vezetők, hanem a tanügyi alkalmazottak robbantják ki, erről referendum nyomán döntöttek, amelyen a tanügyi alkalmazottak vettek részt, nem kizárólag szakszervezeti tagok - mondják a szakszervezeti vezetők, akik szerint egyáltalán nem zsarolás, hogy éppen e, vizsgák- és érettségiközeli időszakot választották a nemtanításra.

Megállapodás nélkül zárult a kormány, valamint az oktatási szakszervezetek képviselőinek vasárnap délutáni egyeztetése, ennek okán hétfőn megkezdődik az oktatási alkalmazottak sztrájkja. 
A Victoria-palotából távozó szakszervezeti vezetők közölték, hogy a tárgyalás során a kormány két részletben folyósítandó bérkiegészítő bónuszt ajánlott a pályakezdő pedagógusoknak, emellett  7-8 százalékos béremelést a kisegítő személyzetnek, de ez az ajánlat a szakszervezetek szerint nem elegendő, így hétfőn reggel elkezdődik a bejelentett általános sztrájk az oktatási intézményekben.

Az általános sztrájk plusz nyomás a vizsgák előtt álló diákoknak

Nicolae Ciucă mellett Marcel Ciolacu, a képviselőház elnöke, Ligia Deca oktatási miniszter, Lucian Bode belügyminiszter, Marius Budăi munkaügyi miniszter és Adrian Câciu pénzügyminiszter is jelen van az egyeztetésen. Ciucă azt mondta, hogy az oktatás a „kormányprogram két legfontosabb prioritásának” egyike. Arról is beszélt, hogy a tanügyi szakszervezetek által bejelentett általános sztrájk plusz nyomást jelent a vizsgák előtt álló diákok számára.
„A prioritás az oktatás, ez továbbra is élen áll a koalíciós vállalások között. Gondoskodtunk arról, hogy az oktatási törvénytervezeteket a legalaposabb vitának vessük alá. Mert a gyermekek jövőjéről, a szülők nyugalmáról van szó, és arról, hogy mit tervezünk az országunk számára” – mondta a kormányfő. Úgy vélte ugyanakkor, hogy a szakszervezetekkel való találkozó azt jelzi, hogy megoldásokat lehet találni. „Nem hagyhatjuk a gyerekeket a vizsgák előtt és a tanév vége előtt cserben, mert nem tudunk megoldást találni az önök által felvetett problémákra” – tette hozzá a miniszterelnök.

A szakszervezetek szerint nem zsarolás, hogy éppen most lépnek sztrájkba

Május 22-én, hétfőn lesz általános sztrájk az oktatásban - jelentette be vasárnap Simion Hăncescu, a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) elnöke a kormány képviselőivel való egyeztetés előtt. „Amint már monduk, a holnapi sztrájkra sor kerül. A sztrájk nem a miénk, hanem az embereké. Ők egyeztek bele a sztrájk kirobbantásába, ők döntenek arról, hogy tovább sztrájkolnak-e vagy sem. Mi megbeszéléseket tartunk a vezetőkkel, holnap tájékoztatjuk az embereket, azok pedig döntenek” – szögezte le Hăncescu a kormánypalotába tervezett egyeztetések elkezdése előtt az újságírók azon kérdésére, hogy a szakszervezetek lemondanak-e az általános sztrájk elindításáról amennyiben a tárgyalásokon konszenzus születik.

Marius Ovidiu Nistor, a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség elnöke pedig kifejtette, a hétfőre meghirdetett általános sztrájkot nem a szakszervezeti vezetők, hanem a tanügyi alkalmazottak robbantják ki. „Az általános sztrájk kirobbantásáról referendum nyomán döntöttek, amelyen a tanügyi alkalmazottak vettek részt, nem kizárólag szakszervezeti tagok. A kormánytól érkező ajánlat alapján ők döntenek majd arról, hogy feladják-e a tiltakozásnak ezt a formáját, vagy folytatják” – nyilatkozta Nistor.
Arra a kérdésre, hogy van-e még idő arra, hogy az általános sztrájkot lefújják, a szakszervezeti vezető azt mondta, hogy minden a kormányon múlik, azonban nem hiszi, hogy ez még hétfő előtt megtörténik. „Vegyük figyelembe, hogy több mint 350 ezer alkalmazottról és több mint 7000 iskoláról van szó országszerte (.... ) Gondoljanak arra is, hogy a tanárok, tanügyi alkalmazottak is szülők, vannak gyerekeik, akiknek vizsgázniuk kell, és talán jó lenne meghallgatni a velünk szolidáris diákokat is, akik tudják, hogy mit jelent ez a sztrájk, de ők tisztában vannak azzal is, hogy a jogokért harcolni kell, és jövőjük érdekében tanáraiknak is elég motiváltnak kell lenniük” – tette hozzá Nistor.
Véleménye szerint egyes politikus állításával ellentétben egyáltalán nem zsarolás, hogy pont azt az időpontot választották a tanügyi alkalmazottak a sztrájk kirobbantására; ellenkezőleg, a kormány tagjai zsarolnak, mivel már tavaly december óta tudomásuk volt az oktatásban dolgozók tiltakozó akcióiról, mégis várakoztak, nem ültek le tárgyalni a képviselőikkel. „A felelősség teljes mértékben őket terheli. Másrészt pedig ez a megosztó politika, a szülők és a tanulók szembeállítása a tanárokkal, olyan gyakorlat, amelyet semmilyen körülmények között nem lehet elfogadni. Ez a fajta gyakorlat hozta valójában az oktatást ebbe a helyzetbe, amelyben most van. És ez nem csak a fizetésekről szól, hanem az oktatásban dolgozók társadalmi státuszáról, arról, hogy az iskolát mint intézményt mennyire tisztelik, és természetesen arról is, hogy az iskolában dolgozókat mennyire tisztelik” – nyomatékosította a Spiru Haret szakszervezeti tömb elnöke.

A szakszervezeti képviselők úgy vélik, hogy ha a hatóságokkal folytatott tárgyalások után konszenzusra jutnak is, a sztrájk csak akkor ér véget, ha az emberek úgy döntenek, hogy véget akarnak vetni neki. „Még egyszer: továbbítjuk az ajánlatokat az embereknek. Ők azok, akik dönteni fognak. Nem mi hozzuk meg ma a döntést” - szögezte le Hăncescu. Nistor pedig a kérdésre válaszolva kifejtette, hogy a döntés „sokkal gyorsabban fog megszületni, mint amilyen gyorsan a politikusok a különnyugdíjak kérdésének megoldásáról döntöttek”.

Nicolae Ciucă kormányfő szombaton azt nyilatkozta, hogy az oktatási szakszervezetek követeléseinek a megoldása az egységes bértörvényben rejlik.

Hírszerkesztő

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON!