Szatmárnémeti

Tanulságos mesejáték az egész családnak

2016.02.22 - 11:39

Tegnap nagy sikerrel mutatták be a szatmárnémeti szakszervezetek művelődési házának kistermében, Márk-Nagy Ágota rendezésében Gimesi Dóra Grimm-adaptációját, a Szemenszedett mese című mesejátékot, amelyet gyerekek és szülők együtt izgultak végig.

Az előadás szövegkönyvét Gimesi Dóra írta három Grimm-mese alapján. A darab olyan nagy kérdésekre próbál választ adni, mint:

Hogyan vágjon neki az életnek valaki, ha mindenki összefog ellene, és a környezete kiközösíti? Hogyan lehet a magányból és kiszolgáltatottságból kitörni? Milyen belső tartalékok, erőforrások segítenek, hogy a „másságát" valaki átokból áldássá változtassa? A történetben Erzsi sorsán keresztül megismerkedhetünk a napjainkban sokat hangoztatott másság problémájával és annak kezelésével. Erzsi kétszeműnek született egy olyan országban, ahol mindenki egy- és háromszemű, de ugyancsak a másság jellemző a teljesen vak öregasszonyra is, aki — mint sok más mesében — a megoldások lehetőségeit hordozza. Márk-Nagy Ágota már több alkalommal bebizonyította, hogy kiváló gyermekelőadásokat tud létrehozni. Ez történt ez alkalommal is. Sokat segített neki Kürti Andrea díszlete, mely olyan mesevilágot teremtett, ami a mai néző számára is befogadható. Az előadás érzelmi üzeneteinek az átvételében sokat segített Szátvári Csaba zenéje. A dalszövegek egy része József Attila verssoraira épül. Sikeres volt a színészek kiválasztása is.

A három lánytestvért alakító Laczkó Tekla, Bándi Johanna és László Zita jól teljesítették a rájuk bízott feladatokat. Az egy- és a háromszemű lány torzszülött lénynek tartotta a kétszemű testvért, ezért megpróbálták kínozni, de Erzsi belső tartásával, önzetlenségével, segítőkészségével végül küldetését is megtalálja. Jól alakít az Erzsi barátját, a kecskebábot mozgató Nagy Tamás, valamint az előbb koldusként jelentkező, de valójában királyfi Poszet Nándor is. Mint minden mesében, győz az igazság és a szerelem, Erzsi királynőként távozik. Az öregasszonyt alakító Méhes Kati szinte kezdettől végig jelen van a színpadon, bár az ő feladata a jó győzedelmeskedésének az elősegítése. Az előadás már az előcsarnokban kezdetét veszi, ahol a színészek gyermekjátékokat játszanak, a játékba pedig bevonják az érkező gyerekeket is. Márk-Nagy Ágota némi kihagyás után rendezett újra, de a közönség visszajelzése alapján nem okozott csalódást.

 

Elek György